LPG KABLO

2004 Sonata Motor Sarsıntı Problemi

'Sonata Forum - Club' forumunda Emregc tarafından 9 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Aracımın trigerini ve kayışlarını değiştikten sonra sabah soğuk çalışmalarda sarsıntı ve motor ısınıncada kasis geçişlerinde sarsıntı yaşıyorum. Muhtemelen motor kulağından kaynaklanıyor bunlar ancak kulalkları kontrol ettiğimizde sağlam görünüyorlar... Triger değişimi esnasında sadece sağdaki kulak söküldü ve yerine takıldı bu esnada motorun diğer kulakları üzerine bir miktar yük bindi ve motorun esnediği oldu, bu esneme durumu kulaklara zarar vermez der usta ancak bugün sağ taraftaki söküp taktığımız kulağı tekrar gevşetip sıktığımızda dahi sorun çözülmedi... Acaba sorun sol tarafdaki şanzıman motor kulağından mı kaynaklanıyordur her ne kadar usta gözle kontrol edip sağlam olduğunu belirtsede...

Bu sarsıntı ve sürtme sesi sorunum kayışları değiştirdikten sonra başladı, fikri olan var mı...

2. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Ustalar genelde "bişey olmaz abi" demeyi severler, sizin durumda da geçerli mi bilemiyorum ama motor kulağını yenilerseniz orjinal almaya özen gösterin, benim otomatik elantramda orjinal olmayan kulak(55 tl)titreme yapmıştı sonra gidip servisten orjinal aldım(145 tl).

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bu sarsıntı sırasında ateşleme avans değerlerinin stabilliğine bakmak lazım öncelikle. Eğer geziyorsa sente atlatmış olabilirler.

4. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Teşekkürler, ustaların hepsi orjinal al diyorlar kulağı... Parçacıda 145 tl yan sanayisi , orjinali 220 tl ... soldaki yapar genelde diyorlar ordan başlayacağız işe... Yalnız triger değişimi sonrası motorun start stopunda , çalışmasında bir aksaklık görmedim sadece yolda kasis geçerken ve sabah motor soğukken oluşan titreşimle boğuşuyorum, büyük olasılıkla motor kulağı sorunu bu ve titreşim giderek artıyor artık, değişim mecburi görünüyor... Ama nasıl olduda bu iş triger değiştikten sonra oluştu onu anlamadım, sanırım sağdaki kulağı sökünce motorun yükü diğer 3 kulağa bindi , tabi liftte yukarı aşağı motorun oynatınca bozdular kulağı diye düşünüyorum. Malum sanayi ustaları bir şeyi yaparken diğer şeyi bozmakta ünlüler...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Aralık 2014
  5. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sol ön motor kulağı alıp hyundaycı bir ustaya değişim için gittim ancak usta sağlam dedi değişmedi kulağı .. Triger gergisinden olabilir diyor, yalnız motor arıza ışığı yakmadı değişim sonrası böyle bişeyde hiç duymadım , başka bir ustaya göstereceğim aracı mecburen...

Bu arada serviste orjinal motor kulakları yaklaşık fiyatları:
    sol ön 400
    sağ ön 700
    alt ön 300
    alt arka 300

Kore malı yan sanayi sol ön: 140 tl

6. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Araştırmalarım neticesinde sürtme sesinin kaynağının triger gergisinin fazla sıkıldığını düşünüyorum... Bilgisayarda sıkma torkları yazıyordu ancak usta rastgele sıktı, kendisine sorduğumda elinin alıştığını doğru şekilde sıktığını beyan etti ancak gidip geri tekrar gevşettireceğim gibi görünüyor...

7. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  8. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
  9. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Gittiğim ustanın duvarında öylece asılı duruyordu aparat, triger gergisi otomatik bu aracın bundan değil dedi (başka bir usta triger gergisi manuel bunların demişti) ,bakalım takozları kontrol ediyoruz, alt arka kulak içten kırık çıktı , dün baktık sağlam görünüyordu oysaki...Bu işin sonu nereye varacak merak ediyorum :)

10. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sorunu çözdük sonunda, arka alt motor kulağı kırılmış olarak görüldü... Buna ek olarak sol ve sağdaki ana motor kulaklarını da değiştirme ihtiyacı hissettim. Kore malı yan sanayi kulakları 140 tl ye aldım...Arka alt kulak da 120 tl ye geldi bu da kore malı... Sonuç olarak birde çatlak ön kulak var aracımda ancak fazla sarsıntı yaratmıyor şu an...

Kulaklara bakıp sağlam diyen, 15 senedir hyundai servisinde çalıştım diyen, aracımdaki sarsıntıya bakıp triger gergisindendir diyip 250 peşin peşin talep eden Ümraniye sanayindeki bir hyundai ustasına iyi ki aracımı bırakmamışım...

Eski ve yeni kulak nasıl ayırt edilir derseniz, eski kulakların içindeki lastikler zamanla çöküp şişkin bir hal alıyor, yeni kulaklar ise dümdüz , lastiklerinde herhangi bir bombeleşme yok. Resimlerini ekledim[​IMG][/URL][/IMG]

- aşınmış kulaklar motoru 1 cm kadar düşürmüştü, lastikler esnemeyip sertleştiğinden tüm titreşimi kabine yansıtıyorlardı.

- yeni kulaklar motoru 1 cm kadar yukarı kaldırdı, bu da aracın sürüş sertliğine etki ederek aracı yumuşattı, aracın salınımı arttı, direksiyonda bir miktar yumuşak hissettiriyor...

Asıl yük sağ ve sol kulağa bindiğinden bunları yenilemek sarsıntıyı azaltmak için yeterli olabilir, niyetlenen arkadaşlar kore malı yan sanayi kulaklar ile sorunlarını çözebilir..

adgny bunu beğendi.
  11. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Geçmiş olsun sorunumuz tamamen çözüldü mü?

12. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet çözüldü diyebilirim , çatlak ön alt kulağa rağmen diğer 3 kulak değişince şu an aracın sarsıntısı önceki halinden daha iyi .. Eski kulakların bombeleşip metal kısmından yanlara doğru taştığını , sağ taraftaki kulağa, kaputu açıp yukarıdan bakarak tespit edebilirsiniz. Ana kulaklar sağ ve soldakiler, ön arka yardımcı küçük kulak... Muhtemelen sarsıntıyı iyi emmeyen eski ön amortisörlerin de kulaklara verilen zararda payları var..

13. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Aracınız otomatik vites mi peki? Benim gözlemlediğim otomatik araçlarda bu titreme olayı daha fazla oluyor sanki daha çabuk eskiyi bu kulaklar.birde parça alırken farkettinizmi bilmiyorum otomatiğim takozları daha pahalı

14. Emregc

Emregc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Emre Güç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet otomatiklerde titreşim daha fazla olur , benim aracımda otomatik ve ustalar sol kulağı söküp triger takılırken lifte motoru yukarı aşağı oynatıp alt arka kulağı kırdıktan sonra aracın içi soğuk çalıştırmada durulacak gibi değildi ..Parça fiyatları konusunda servisteki rakamlar ile spekleri aynı olan kore malı yan sanayilerin fiyatlarını karşılaştırınca parçacılara teşekkür edesim geliyor.. Örneğin Ümraniyedeki Kazancı otodan aldığım kore malı amortisör ile aracımdan çıkan amortisör aynı markaydı, keza kulaklarda aynıydı, üzerindeki lastiklerde yazanlarda aynıydı, yani serviste aynı parçaları takacaktı fahiş fiyatlara...

Yalnız dikkatimi çekti hiçbir usta çin malı kulak takılmasını tavsiye etmiyor, hep sorun yaşanmış , gidin orjinalini servisten alın diyorlar, en uygun çözüm hyundailarda kore malı yan sanayi kullanmak çünkü fabrikada muhtemelen yan sanayi tabir ettiğimiz üreticilerden temin ediyor parçayı...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Aralık 2014
  15. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Evet ustalar orijinal öneriyorlar. Forumda bunun konusuda var özellikle filtreler buji kablosu ve motor takozunun orijinal olmasına özen göstermek iyi oluyor. Bende yan sanayi almıştım benimde arka alt motor takozu aynı bu sekil parçalanmıştı.yan sanayisini aldıydım oda Kore üretimiydi tamam titreşimi kesti filan ama çok hafif vardı yine gittim orijinal aldım hiç bir skıntı kalmadı. Aynı şekilde orijinal buji kablosuda öyle sıfır Kore malı diye yan sanayi aldığım buji kablosu işimi gördü ama bi akşam karanlığında motor kaputunu bi açtım sıfır buji kablosu atlama yaptığını gördüm ertesi gün üşenmedim servise gidip aldım oorijinal buji kablosunu ne atlama ne tekleme hiç birşey yok şuan. Yani diyeceğim şey şu ki aldığımız yan sanayi parçalar iş görür ama mükemmeliyet aranmıyor.ama orijinal ve yan sanayi parça fiyatlarını görünce de yan sanayi almamak elde değil çünkü sırf sonata olduğu için orjinalin fiyatı uçuk oluyor. İnşallah bir daha sorun yaşamazsınız sorunun trigerden filan olmadığına sevindim :)

16. zeki19

zeki19 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    382
    Ad Soyad:
    zeki kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    Emre bey sorunu halletmene sevindim

17. Forumvakti

Forumvakti Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler: