LPG KABLO

2004 Sonata Hararet Sorunu

'Sonata Forum - Club' forumunda mucahit111 tarafından 14 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. mucahit111

mucahit111 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Mücahit Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Arkadaşlar merhaba forumu önceden takip ediyordum ama az önce üye olup yardımcı olabileceğinizi düşündüm 2004 model Sonata aracım var 2000cc doch motor olanlardan arabada lpg bulunmakta
    Soruna gelecek olursam normalde Bilecikte yaşıyorum bir kaç kere istanbula gidip geldim son zamanlar araba trafikte sıkışık kalınca hararet kırmızıya kadar çıkıyor veya bir yerde çalışır vaziyette beklersem aynısını yine oluyor 2.viteste ilerlemeye başlayınca düşüyor ama hemen kırmızıya çıkması beni tedirgin ediyor sizce problem ne olabilir
    Kendi düşüncemde lpg de yanma sıcaklığı daha yüksek olduğu içinmi yapıyor diye düşünmüyor değilim

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Geçmiş olsun. Lpg'nin yanma sıcaklığından olduğunu zannetmiyorum. Eğer ki öyle olsaydı, birçoğumuzun aracı lpg'li aynı sorunu herkesin yaşaması gerekirdi.
    Aracınızı bu şekilde kullanmayın. Hararet sebebiyle motorda büyük hasarlara neden olabilirsiniz.
    Sadece "sıkışık trafik ya da sabit dururken" dediğiniz için benim tahminim şu şekilde;
    1-Fan açmıyor olabilir.
    2-Devirdaim pompası yetersiz kalıyor olabilir.
    3-Termostat tam olarak açmıyor olabilir.

3. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sorun devirdaim kaynaklı olabilir. su eksiltme sorunu varmı?
    focus 1 lerde yalancı hararet dedikleri hava kaynaklı bir sorun vardı. bu araçlardada varmı böyle birşey bilmiyorum.

usta abilerimiz aracın tekniğne uygun gerçek verilerle yyardımcı olmaya çalışacaklardır

geçmiş olsun

4. mucahit111

mucahit111 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Mücahit Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Teşekkür ediyorum sağolun ama araçta su eksiltme kesinlikle yok hani bir yerde yağ kaçağı falanda yok araba daha 116.000 kilometrede birde hani hararet yapınca bakıyoruz düştükten sonra antifriz tam yedek su deposuna bakıyoruz oda eksilmemiş hiç bir türlü anlam veremedik hani duman falanda çıkmıyor filmlerdeki gibi :) koku falanda yok ama anlayamadık

5. mucahit111

mucahit111 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Mücahit Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Bu araçlarda 2 tane fan var bi tanesi klima için hatta klimayı çalıştırınca açılıyor sanayiye gittiğimizde usta dedi ki böyle durumda klimayı açın diğer fanda çalışsın düşer dedi gerçektende ciddi yaz günlerinde düşüyordu kışın zaten böyle bir probleme rastlamadık bile

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    doğrudur. benim araçta da 2 fan var. Ancak önemli olan klimayı açınca düşmesi değil. önemli olan soğutma sisteminin sağlıklı çalışmasıdır. Mutlaka klimayı açınca fan çalışacağı için soğutmaya yardımcı olur.
    Ama işi şansa bırakmamak lazım. Küçük sorunlar ileride büyüyüp başınıza dert açabilir. Sıkışık trafikte ya da sabit dururken hararetin yükselmesi sistemde bir sorun olduğunu gösterir. Göz ardı etmeyin. Ayrıca aracın sürekli hararet yapması silindir kapak contanıza zarar verir.

örnek olarak: Termostatın tam açmadığını varsayalım. Yazın o sıcakta uzun bir rampa çıkarken termostat tamamen arızalansa ve hiç açmayacak durumu gelse o zaman radyatöre su gitmeyeceğinden klimayı açsanızda, fanların ikiside çalışsa bile fayda etmez.

Murat bunu beğendi.
  7. mucahit111

mucahit111 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Mücahit Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Doğru diyorsun valla Allah beterinden korusun ama bizim burlarda bu sonatadan anlayanda yok işte galiba ostim veya maslak yolunu tutturmak gerek zaten tam ortasında yaşıyoruz :)

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Zaten tam olarak söylemek ıstediğim de bu. Sonatadan anlayan pek usta yok. Küçük bir sorunu cozemezsen sonradan çok ugrasirsin. Foruma bakarsan usta hatası yüzünden sonatada sorunlarını bir turlu çözemeyen arkadaşların konuları mevcut.

9. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    ali bey olası yerleri söylemiş km olarak daha devirdaim kaynaklı sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum ama yinede kontrol ettirmekte fayda var. lpg varsa aracınızda lpg için yaptıkları baglantı yerlerinden kaynaklı bir durum varmı kontrol edilmeli. arızalı termostak en tehlikeli durumlardan biridir fan da radyatörde bir işe yaramaz çünkü su blok ta sıkışır kalır. admira modellerinde yetersiz şase yüzünden kaynaklı bir hararet durumu söz konusuydu ama EF sonata da bu durum sanırım söz konusu değil.

bahsettiğiniz gibi sonatadan anlayan malesef yeteri kadar usta yok dağ gibi arabalar malesef rezil olabiliyor.

10. mucahit111

mucahit111 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Mücahit Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    İşte bu yüzden ön tarafta ne kadar şpg ile ilgili şey varsa sıfırlıyoruz baykan diye bir beyin var motor arıza ışığu veriyor ilk başta o beyni komple kablolarına kadar sıfırlamak olacak Allahtan bizim burda lpgden anlayan var dediğiniz gibi bu arızalarj çözmek için bahsettiğiniz hangi parçalar varsa arıza giderilene kadar tek tek bunları deneyerek kurtulmak olacak diye düşünüyorum başka türlü bizim burda bunu yapmaları imkansız

11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    eski tip lpg sistemlerinde lpgyi buharlaştırmak için motor suyunu kullanıyorlardı, enjeksiyonlu araçlarda nasıl bilmiyorum, ama eğer aynı şey geçerliyse sizin lpg sisteminiz takılırken motor suyu borularına müdahale olmuş demektir, bunları da kontrol ettirin.

bence ilk olarak termostat kontrol edilmeli, sonra fan açıyor mu ona bakmak lazım. daha sonra da devirdaim değiştirilmeli. bunlar sağlamsa başka konulara bakılır.

12. mucahit111

mucahit111 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Mücahit Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    İlginiz için çok teşekkür ederim bunlara baktıracağım

13. ateşoğlu1

ateşoğlu1 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ali ihsan Ateşoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Mücahit bey sorunu çözdünüz mü ? Çözdütseniz beni 5053895599 noku telefondan araayabilir misiniz? Teşekkür ederim

Bu Sayfayı Paylaş