10 Kasım LPG KABLO

2 Yıllık Ioniq Deneyimi Ve Son Yakıt Tüketimi

'Ioniq Forum - Club' forumunda katitan tarafından 11 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bisiklet foruma uğramalısın . Bak içindeki canavarı çıkarman lazım.

katitan bunu beğendi.
  2. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bir bakarımda ben ioniq ile mutluyum şuan o canavar çıkarsa tutamam :D

MAERKEK bunu beğendi.
  3. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Başka ioniq kullanıcıları buraya tüketimlerini,olumlu,olumsuz deneyimlerini yazabilirse iyi olur.Ne kadar çok kullanıcı deneyimi o kadar iyi olur bizim için.Merak ettiğim birşey de led taktıran var mı acaba çok güzel durur diye düşünüyorum.;)

4. ayazefe

ayazefe Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Serkan DAĞLI
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Farlara mı led? facebook grubundan "arda ay"ın aracında vardı ama sonra söktürdü diye biliyorum

5. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet farlara led diye demiştim de neden söktürdü acabao_O

6. arda429

arda429 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    ARDA AY
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Selamlar,

Benim araçta vardı aldığımda doğru. Biri bozulunca söktürdüm orijinalleri taktım ya uğraşmadım :) Güzeldi ama kullandığım süreçte.

7. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar,neden söktürdünüz bir sıkıntı mı oldu birde sizde araçla alakalı düşüncelerinizi yakıt tüketimlerinizi paylaşırsanız iyi olur.Dün daha 1.5 dizel bmw 2 serisi kullandım sakin kullanımda %30 trafikte %70i boştu yolun 100km/h geçmeden sabit 5.3 lt zor yaktım 1.3 cdti corsa dizel manuel kullandım onunla sakin kullanımda uzun yolda 4,5lt yaktım şehir içi 6,5lt,normal trafikte aracın sahibi 7lt yakıyormuş,ben normal özenmeden kullanınca ioniqte şehir içi şehirdışı farketmeden 4.5-4.7 anca yakıyorum.Hibrit araçlar genel anlamda dizele göre avantajlı benzinliye göre çok daha avantajlı geldi

gokhan06 ve Burak&Buse bunu beğendi.
  8. arda429

arda429 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    ARDA AY
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Söylediğim gibi ön sol led far bozuldu, bende orjinalleri taktım komple. Şehir içi ortalamam Kasım ayına kadar 4-4.2 arasındaydı. Şuan soğuklar başlaması sebebi ile hafif tırmanışa geçti ama 4.5'u geçmiyor. Şehirlerarası da 4.5-5 arası yakıyor. Genel anlamda memnunum ben. Yani bu fiyatlara muadili bence yok. Bir ara satmayı düşündüm ama yerine alacak araba bulamadım vazgeçtim. Uzun süre kullanmayı düşünüyorum.

katitan bunu beğendi.
  9. kenan-ioniq

kenan-ioniq Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    kenan gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Merhaba arkadaşlar İ30 dizel Dct aracımı temmuz 2019 da satıp ertesi gün 12bin km de 2018 temmuz çıkışlı ioniq aracı aldım (hayatta yaptığım en mantıklı tercihlerden biri oldu :) ). 5 ayda 12 bin km yol yaptım ( Eski araçlarımla Yılda Max 15 bin yapıyordum 2 tane dizel İ30'um oldu biri Düz Diğeri Dct) Kasım ayı başlarına kadar gerek basarak performanslı gerek sakin kullandım hiç bir şekilde 4.2 lt yi geçmedim her depo dolumunda ort. sıfırlarım. Havaların soğumasıyla birlikte malum klima sıcak konumda ortalamam 5,5-5,9 arası dolaşmakta şehir içi kısa mesafelerde.ev iş arası günlük 30 km yapmaktayım ekstralar hariç. Son kullandığım dct i30umla aynı güzergahta kış aylarında ortalamam kesinlikle 9lt altına düşmüyordu. İstanbulu bilenler için şöyle söyleyeyim bağcılardan avcılara gittim geldim ortalamayı sıfırlayıp öğle saati e5 avcılara kadar dur kalk gittim neredeyse 30km ciddi trafikte ortalamam 3,5 lt oldu bu gerçekten çok iyi bir rakam. Ayrıca yaz aylarında 130 150 hızlara yaptığım otoyol yolculuklarında yakıt değeri 4,2 - 4,5 geçmiyor, bu hızlar ile Chr hybrit kullanıcıları 5,5-7 arasında yaktıklarından bahsediyorlar. İniş sonrası pil fule yakınsa 130-140 sabit hızda pil yarı altına düşene kadar sadece elektrik ile gidebiliyorsunuz bizim araçlarımız ile sanırım toyotalarda bu olay yok . Herkese iyi sürüşler.

katitan, erhancakmakk ve muhendus bunu beğendi.
  10. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet dediğiniz gibi geçen otobanda baya uzun eğimi olan bir yerdi uzun süre hafif frenle şarjı fulledim,eğimin sonuna doğru hızlanıp 110km hızda limitledim ayağım hafif gazda ve hafif rampa hafif eğimli derken hiç benzin devreye girmeden baya yol yaptım 110km hızla..Bu arada kış lastiklerine geçtim geçen hafta,bu şekilde yakıt tüketimim şuan 4,6 lt ler havaların ortalaması 7 derecenin altına düştüğünde büyük ihtimal 5.5 lt lere çıkacak..Bu arada duyduğuma göre Hyundai Tucson hibrit 2022-2023 gibi getirmeyi düşünüyorlarmış.Hyundai olarak hibritte çok ileride olmamız gerekirdi aslında reklamı tam yapamadık ayrıca şuan getirseydik 200 bin bandında olacaktı,toyota reklamı iyi yaptığı için o fiyatlara satabiliyor bizim satışımız zor olurdu ve dizel alışkanlığından vazgeçemiyor halkımız o yüzden getirmedik dediler :D tamamen satış politikası..

muhendus ve gokhan06 bunu beğendi.
  11. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Ben de bazı modeller için dizel hibrit getirecekler diye duydum.

katitan bunu beğendi.
  12. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Yazınızı baştan sona okudum. Güle güle kullanın. Memnun olmanız tabi en önemli konu. Yazınızda benim ilgimi çeken uzun yol tecrubeniz ve kmye 26krş yaktığınızı hesaplamışsınız. 1.6 elantra sahibiyim. 430 km uzun yol 3 4 kere tecrübe ettim. 20 kuruş ile 25 kuruş arası yakıyo uzun yolda. Lpg ile tabi bu söylediklerim. Yazınızı okuyunca hibrit kadar tasarruflu bir aracım varmış dedim.

katitan bunu beğendi.
  13. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet lpg olunca uzun yol tüketimi sizinde baya uygun oluyor gayet iyi :D peki şehir içinde ne kadar yakıyor trafik durumu nasıl bu arada..şuan genel yaz kış ortalaması istanbulda 4.7 lt oluyor şehir içi..yani aşağı yukarı 31-32 kuruş(6.81 tl/lt)..lpg de şehiriçi trafikte ne kadar yakıyor merak ettim..Bence lpg de bir alternatif ama ülkemizde lpg ye karşı bir önyargı olduğunu düşünüyorum

14. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Hocam şehir içi kriter olarak değerlendilecek bir veri değil gibi geliyo bana. Aynı şehirde yaşayanların bile kullandığı farklı güzergah ile sonucu çok farklı çıkarabilir ama ioniqin şehir içinde bileğini bükecek hiçbir araç olduğunu düşünmüyorum. Çalışma prensibi konusuna çok hakim değilim ama 60 km hıza kadar fosil yakıt kullanmıyo elektrikle hareket ettiği için en iddialı olacağı yer şehir içi olacağını düşünüyorum. Uzun yollarda da 60 km altındaki seyrini elk. özelliğini kullandığı için yakıtın en çok kullanıldığı yerlerde tasarrufa geçerek ortalama yakıt tüketimi çok az oluyo. Yanlış bişey söylediysem peşinen özür dilerim. Hatta hibritlere bile tüp taktıklarını nette gördüm. Tasarrufta nirvana yani :)

15. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sadece merakımdan sormuştum sizin kullanımınıza göre şehir içinde ne kadar yakıyorsunuz diye,yoksa dediğiniz gibi kullanıma göre de değişir şehirlerin trafiğine göre de değişir:)Bu arada 60km hıza kadar elektrikli diye bir sınırlaması yok.Örneğin kışın hava soğuk olduğunda çalıştırınca benzinli motor devreye giriyor motor ısınana kadar ama ilerlemeniz elektrikli motorla oluyor.Yani 10 km hızda da benzinli motor devreye girebilir,60 km hızda da girebilir,pillerin doluluk oranı çok önemli hatta sakin kullanırsanız ben şahsen az eğimli hatta düz yola yakın yolda en fazla 110km hıza kadar benzinli motor devreye girmeden kullandım yani sizin gaza basmanıza göre bile değişiyor.

16. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    dizel hibrit mi :eek:hangi modeller acaba belli mi?...dizel hibrit mantıklı mı acaba?Dizelin ilk baştaki torku zaten yüksek değil mi eee elektrik motorunda torku yüksek uyumu nasıl acaba...benzinlide elektrik motoru ilk baştaki benzinin tork açığını kapatıyor yüksek devirlerde de benzin götürüyor birbirini tamamlıyor gibi geliyor bana o_O

gokhan06 bunu beğendi.
  17. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    http://mar.hyundaiplaza.com.tr/haberler/hyundai-tucsona-muthis-kombinasyon--dizel-hibrit/M

Tucsona gelecek diye duymuştum. Yukarıda linkte anlatılmış. Bence asıl amaç elektriğe geçiş döneminde emisyonu indirebilmek. Tabi epey yakıt ekonomisi de sağlar.
    Ayrıca dizel de ilk kalkış esnasında yüksek torklu değil. Genelde tork grafikleri 2200 devir/dak. Sonrası maks. Tork. Bu yüzden yine kalkışta elektrik torkunu da kullanır.

muhendus ve katitan bunu beğendi.
  18. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Düşük hızlarda dizel aracın torku yüksek demek istedim aslında normalde benzinli araçların torku genel 1.6 motorlar için 160-180...turbolarda 220-240 max torka sahipken dizel araçlar 300-320 torka sahip oluyor..yani düşük hızlarda dizel motorların torku yüksek zaten dizel hibritteki amac dediğiniz gibi emisyona odaklı demek...o_O

gokhan06 bunu beğendi.
  19. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Bu tam hibrit sayılmaz, mild hibrit dedikleri şanzımana bağlı ufak bir elektrik motoru var, sadece ilk hareketi veriyor, ışıklarda dur kalk anında ve ufak manevralarda hareket veriyor. Ioniq gibi tam bir hibrit değil.

Bu sistemi Mercedes te kullanmaya başladı 48V Mild hibrit diye.

gokhan06 bunu beğendi.
  20. FATİH2841

FATİH2841 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    FATİH Tosun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Aslında şuan yurtdışında 2.0 dizel Tucson ve sportage de bu sistem satılıyor 1.6 dizeler başlayacak ve şuan yeni golf 8 de bu sistemli olacak

muhendus bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş