LPG KABLO

2 Yılda 5.kez Akü Sorunu Artık Biktim (i10)

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda mutlugezginler tarafından 29 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. mutlugezginler

mutlugezginler Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yunus emre aydin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Arkadaşlar 2013 model i10 umuz var kasım çıkışlı. Aldık alalı sorunları bitmedi. Akü harici başka sorunları da oldu ama onlara değinmeyeceğim. Aküye gelirsek bir seferinde hafta somunda hiç kullanmadım pazartesi sabah tam işe gideceğim araç çalışmadı. Yol yardım akü takviyesi yapıldı.şubat ayında araç yine gitti takviye yapıldı O senenin yazında yine bir kaç gün araç kullanılmadı. Hop. Akü takviyesi yine bitiş felan servise gidene kadR. Neyse geçen yaz serviste yeni akü takıldı . Yeni akü sorun olmaz derken şimdi yine 1-2 gün çalıştırmadığım için bi baktım hop araç çalışmıyor . Yol yardım arandı yine. Arabanın garantisi 5 yıl ama akü 2 yıl mış. Ücretli geleceklermiiş. Nasıl okur diyodum siz daha geçen yıl yeni akü taktınız. Garantinin garantisi olmuyormjş . Yine ilk baştan itibaren 2 yıl sayılıyomuş . Yani kendi yaktiklarina akuye garanti vermiyorlar. 2 yil icinde sayamadgm kadar takviyr yapildi. Kac Sefer soyledik arabada mi sorun var die. Yeni nesil arabalarin hepsinde by sorun oluyor dediler. Boyle bi aciklama Nasil olur bilemiyorum ? Bılgisi olan ? ? Bu arada farların vs açık kalma durumu yok araba kapının önünde sürekli görüyoruz yani balkondan

2. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD

servis hiçmi demiyor bu arabanın akusu neden bitiyor diye , tamam akuye garanti vermiyebilirler fakat akunun 2 gun çalışmazsa neden bittiğini bulmak zorundalar

bu konu ile ilgili servise kayıt açtırın , gerekirse hyundai merkeze şikayette bulunun aracınız incelensin sebebi bulunsun aku takviyesi , yeni aku geçici çozumler

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam o arabanın aküyü içten içe sömüren bir kaçağı var , bir araçta kaçak yoksa 1 ay sonra bile bas hemen alır , Hyundainin fabrika aküleri maalesef 2 yılı doldurmuyor ( kızımın aracının 18. Ayda , benim i20 23. syda bitti)
    Bence ilk önce aracınızın elektrik sistemini ve şarj dinamosunu kontrol etgirin sonra o Hyundainin taktığı alüyü atıp , mutlu 60 Amper bir akü tak bakalım nasıl olacak.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

4. cenker_baba

cenker_baba Guest

2013 model araba 2018 e kadar (100.000 km ) garantili. gidin servise bırakın bu aracın sorununu çözene kadar beni aramayın diyin. bir yerde elektriksel sorun var araç stop halde iken akım çekiyor belli bu tip durumları bilmek için usta olmaya gerek yok siz en iyisi servisinizi değiştirin.

emrex ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    garanti kısmı hakkında birşey diyemem,

ancak akünün 2 günde bitmesi kesilikle normal değil.

ya bir arızadan kaynaklanır (şarj dinamosu yeterince şarj etmiyordur, araçta elektrik harcayan bir kaçak vardır, kontağı kapattığınızda elektrik harcamaya devam eden bir parça vardır ...)

ya da sizin kullanım tarzınızla alakalı.( araç çalışmazken uzun süre radyo açık kalabilir, sürekli olarak tek marşla çok kısa mesafe gidip tekrar motoru kapatıyor olabilirsiniz vb.)

sizin durumunuz akünün arızası değil. ne kadar yeni akü alırsanız alın, bu durumu değiştiremezsiniz. doğal olarak akünün garantisi de akünün bitmesini karşılamaz.

tavsiyem servis dışında bir elektrikçiye giderek bu durum hakkında arıza tespiti yapmasını isteyin. eğer bir arıza çıkarsa(kaçak gibi) bu durumda yetkili servise doğrudan şikayet bildirin.

emrex ve kadobay bunu beğendi.
  6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    i10'a 60 amper sığmayabilir.

emrex ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. cemkaan

cemkaan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    325
    Ad Soyad:
    Kaan Akkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2006 model aracımda orjinal aküyü 9 sene kullandım ben. En sonunda çalışmaz hale gelince yeni akü aldım. Arkadaşların dediği gibi servise götürün onlar çözmeden de geri almayın.

8. mutlugezginler

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yunus emre aydin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Arkadaşlar kesinlikle normal değil ama aküyü geçen yaz değiştiren servisin tel dediği yeni nesil araçlarda bu normal . Yani adamlar Kabul etmiyor. Hundai genel merkeze sikayet actirdm dun. Simdi Araba lazim AMA kullanamiyorum. Yol yardim 80 tl istedi . O parayı ver sonra Servıse gıt yeni akü parası ver . Yok yere para vermek istemedim açıkcası . Çünkü sonra parayı da iade etmezler . Bekliyorum şikayet sonucunu. 3 gün dediler umarım geçmez. Yalnız tatmin edici bi cevap alacağımı sanmıyorum. Öyle bir durumda tüketici haklarına başvurmayı düşünüyorum.

Yeni nesil arabaların hepsinde oluyor dediler kimse de de olmamış halbuki z dogru soylemiyorlaf iste

9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Onu hiç hesap etmedim yer sorunu olabilir evet

10. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yeni nesil arabada bu normal diyen servis çalışanını küfür edecem şimdi az kaldı. ondada suç değil onu oraya koyanda.

dünyadaki her ürün ileriye yönelik değiştirilir geriye doğru değil yeni nesil arabadada daha uzun süre gitmesi gerekir ne demek eskiler daha iyiydi.

benim erayı alalı 2 yıla yaklaştı akü ben almadan 1 yıl önce değişmiş faturası vardı. kışın mersine gittim araba 10 gün yattı tam yıl başı kar zamanı döndüğümde bastım tek marşla çalıştı kaldı ki benim arabam 2006 model seninki 2013 model senin araban daha ileri teknoloji olmalı. o servisi şikayet et hyundai ye

mutlaka başka bir yetkili servise gidin derim

11. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Ablamlara sıfır i20 aldık 2012 senesinde. 4 senedir orjinal aküsü üzerinde duruyor, bir sıkıntı yok. Orjinal akünün çok da kalitesiz olduğunu düşünmüyorum.

Sabahattin bunu beğendi.
  12. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben araba arizalarindan hiç anlamayan biri olarak , bu durumun anormal olduğunu kesinlikle aküyü sömüren bir kaçağın olduğunu veya şarj olayının sorunlu olduğunu söyleyebiliyorum. Yeni nesillerde oluyormuş cümlesi tamamen saçmalıktır. Bence siz özele gidin yada servisi değiştirin.

13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Servisin kendisi söylüyor akünün ömrü iki yıldır , garantisi de 2 yıldır diye , orana vursak 2 yıl dolmadan orijinal alüsü bitenler bitmeyenlere göre yüzde 70 fazladır , istinai durumlar olmuş olabilir ablanızın arabası gibi mesela.

14. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Abi eğer servis akünün ömrü iki yıldır diyorsa ya o servistekilerin eğitim aldığı yerde sorun vardır ya da sattıkları akülerde. Bugüne kadar 4-5 tane akü aldım. Bir tanesi üç sene dayandı diğerleri 4 yıldan daha uzun süre kullanıldı. Eğer sıfır araçlar için bunu söylüyorsa bence onda da yanılıyorlar. Benim çevremdeki bir çok kişinin aracının orjinal aküsü oldukça uzun yıllar gitti. Hatta sonradan alınan akülerden daha uzun süre dayandı orjinal aküler.

15. cenker_baba

cenker_baba Guest

benim araç 2009 model akü 2014 de değişti :) akü muhtemelen 2008 üretimidir.

16. mutlugezginler

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yunus emre aydin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Aracım 2013 model. 2015 yılında aküyü değiştirdiler. Yol yardımın bağladığı İzmir deki servis akü garantisinin 2 yıl olduğunu ve başlangıçtan itibaren sayıldığını yani Bnm aracın garantisinin dolduğunu bu yüzden 80 lira alacaklarını söylüyorlar .
    Bugün her zaman bakımını yaptırdığım ve aküyü değiştiren servisle konuştum . ( kendi şehrindeki, suan memleketteym) Kendileri beni aradılar acaba ettiğim şikayet onlara ulaştı o yüzden mi arasıdır bilmiyorum . Bana sizin araba 3 yıllık olabilir ancak aküyü geçen yıl değiştirdik yani garantisi devam ediyor gelmek zorundalar Dedi. Ancak şuan bulunduğum şehirdeki servisteki usta gelmem diyormuş bu Nasıl iş anlamadım. Böyle servis hizmeti mi olur ?

17. mutlugezginler

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yunus emre aydin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Arkadaslar servisten aradılar arabanız hazır gelin alın diye. Ee naptınız dedim . Aküyü doldurmuşlar o kadar. İncelemişler hiç bir sorun yokmuş . Kaçak da yokmuş. Bişey açık kalıyordur diyorlar ama açık kalan bişi olsa ben görmez miyim kapının önünde araba . Biz balkondayz. Bütün gece. Hiç bişeynyağmada gönderiyorlar yine bozulcak yine sorun garanti bitti deip para isticekelr

18. mutlugezginler

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yunus emre aydin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Çok sinirliyim çok. İstanbul şikayet hattı gbi bişey var mı

19. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Temel bir problem var i10'ların aküleri fabrikasyon 40 A yani oldukça düşük amper fakat olsada çok tasarruflu bir elektrik akımı var.
    Benim kendi aracım 2015 model çoğu zaman 1 hafta kullanmam yeri gelir 15 gün kullanmadığım olur.
    Bazen canım sıkılır aşağıya iner müzik dinlerim binbir türlü cambazlık yapmışımdır.Fakat şimdiye kadar en ufak bir problem yaşamadım.

Hatta geçenlerde 6 gün boyunca tavan aydınlatmasını açık bırakmışım sonradan farkettim ama yinede aküyü bitirmemişti , çok şaşırmıştım.
    40 amper bir akünün bu kadar dayanıklı olması şaşırtmıştı beni fakat yinede akü değiştirecek olsam minimum 50 maksimum 55 amper akü takarım.

Ayrıca şirket aracımız Fiesta 1.25'de 43 amper akü vardı 45 dakikada müzik dinleyerek aküyü öldürmeyi başarabildim.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam , kızımın 2013 1.4 otom i20 si 18. ci ayda bir avm nin parkında kalmış marş basmamış , bana tlf etti başka bir şehirdeydim , araya bir usta koyduk takviye ile çalıştırıp eve göndermiş , bir gün sonra Tarsus Derya Plazaya gidilince , 2 yıldan önce bitmiş normal ömrü iki yıl fab aküsünün , akünüzü doldurup takalım 20 gün içinde ceya bir kaç gün içerisinde bir şey olursa tekrar gelin bakalım demişler , o da tatile çıkacaktı yolda kalma rskini göze alamamış ( bebek var ) yenisini taktırmış 60 Amper ve sorun yok şimdilik ama takılan akü öyle mutlu falan değil yine Hyundai aküsü bakalım ne kadar gider , benim araçta aynı araçtan 1.2 manuel benimki de 2 yıldan hemen sonra tık bitti ve 60 Amper mutlu taktırdım dışarıda memnunum.

Bu Sayfayı Paylaş