LPG KABLO

2 Lpg Istasyonu Arasındaki Olağanüstü Verimlilik Farkı

'LPG Sistemleri' forumunda fume tarafından 13 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Merhaba, 8 aydır 2004 model Hyundai Getz 1.3 GLS sahibiyim. Neredeyse %99 oranında sadece şehir içinde ve işe git-gel olarak kullandığım aracımın yaklaşık 750 km'lik bir uzun yolda tecrübe ettiğim bir durumunu sizlere danışmak isterim.

Yaşadığım yerde her zaman tercih ettiğim ekonomik fiyat/bilindik markalı A istasyonundan aldığım yakıtı aracım şehir içinde ortalama 1 depo (32 lt) = 300 km, şehir dışında 1 depo (32 lt) = 350 km civarında tüketiyor. Uzun yol yaparak ziyaret ettiğim şehirde mecburen girdiğim yüksek fiyat/bilindik markalı B istasyonundan aldığım aynı yakıt (32 lt) ise dönüş yolunda neredeyse 430 km yol yaptırdı.

Bununla ilgili elbette birçok kriter var, aracımın motorunun küçük olması, neredeyse hiç vites değiştirmeden sürekli 5. viteste seyretme, uzun yol rutininde devir/hız oranına ister istemez gösterilenen maksimum özen vb...

Sorum, LPG istasyonlarındaki yakıtın kalitesi arasında bu denli uçurum olmasının asıl sebebi nedir? Danıştığım birkaç kişi "depoya hava da basıyorlar, sayaçlarında hile-hurda oluyor vb." şeklinde yorumladı, ben de farklı şehirlerdeki hava-nem oranının LPG kalitesine etkisine bağladım. Sizin fikirleriniz nelerdir?

2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynı marka ürünü farklı istasyondan doldurun gittiğiniz km farklı çıkacaktır. İmkanım yettiğince 3 yıldır ıspartadaki aynı istasyon ve aynı pompadan depomu dolduruyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

fume bunu beğendi.
  3. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Kalite farkı olabilir ama 80km biraz fazla geldi bana, ayrıca tüketimi hesaplarken gidiş gelişi hesaplamak lazım nitekim a ile b noktası arasında yükselti farkı olabilir, mesala a noktası 500 rakıma sahipken gittiğiniz b noktası 700rakima sahipse, giderken fazla gelirken daha az yakıt tüketirsiniz.

Fırat Ö. ve fume bunu beğendi.
  4. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Sanırım aynı istasyonda olsalar dahi her pompanın yakıt akış hızının farklı olmasından bahsediyorsunuz. Haklısınız, bunu da gözardı etmemek gerek...

5. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Benim "hava-nem oranı" olarak basitçe özetlediğim kısmı sizi nokta atışı şeklinde açıklamışsnız, teşekkür ederim. Dümdüz bir şehirden inişli-çıkışlı bir şehre gitmiştim. En sağlıklı yanıt da bu görünüyor.

sipartacus bunu beğendi.
  6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bende yarın tam tersi olacak, Ankara Alanya 1 depo lpg birazda benzin( arasıra aldim )buraya kadar geldim fakat dönerken 1.5 depo olur galiba

fume bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş