LPG KABLO

1997 Sonata iç aydınlatmayı ve çeşitli led projeleri

'Sonata Forum - Club' forumunda bykadir tarafından 7 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Düşün birde bunu yapabilirsin sanruufun etrafınada olur.... @bykadir ... :)

bykadir bunu beğendi.
  2. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Senin direnç değeri küçükmüş. Renge göre hesapladım. 1.23 ohm çıkıyor.İki tane kullanılmış. Bak buradan renge göre hesaplata biliyon.
    http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/resistor.html
    Sen varya o direncin birini sök yada önüne 560 ohm direnç tak bir. Bakalım yine ısınacakmı? Olmadı 670 ohm takarsın. 1/4 w alsan da olur. Sen direnç sipariş verirken 330,470,560,670ohm ve 670 ohmun bir değer üstünden al. Tek tek ısınmaya kadar denersin. Mevcut dirençleri sökmeden de yapabilirsin.

Discovery cihazımdan gönderildi

Çaloğlu bunu beğendi.
  3. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Sunroofun perdesi var. O sebepten olmaz. Zaten o zaman araba pavyona döner. :) aynaya da bir disko topu off. :)
    İşin şakası ama aslında sunrofun tuşlarının aydınlatması olsaydı fena olmazdı.

Tilki bunu beğendi.
  4. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    emeğine sağlık güzel çalışmalar olmuş ;)

bykadir bunu beğendi.
  5. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bu gün torpido ve orta konsolu montajladım. Aydınlatma gayet güzel oldu. Eskiden araçta araç telefonunun elektrik sistemi duruyordu. Elektrik kablosunu kesip öyle baştansağma bantlamışlar. Bir de zamanla bant kendini salmış. Kabloyu kontrol ettim. Kontak kapalıyken de enerji var. Bende kabloyu dipten kesip bant yerine makaron kullandım. Şimdi daha sağlıklı oldu. Hemde kablo karmaşası gitti. Daha önce çakmaklıktan elektrik almıştım. ( çoklayıcı için) Ama iptal etmiştim. Torpido ve bardaklık aydınlatmasını oradan alacaktım.Fakat kontak açıldığında sürekli enerji var. Bana ışık açıldığında enerji olan bir yer lazımdı. Ben de çakmaklık aydınlatmasına bağladım. Bir de eskiden bantla yaptığım yalıtımı şimdi daha sağlıklı yaptım. Güzel ve sağlıklı oldu. Bu sokette;
    Siyah (-)
    Açık yeşil (çakmak +)
    Üzeri Beyaz çizgili yeşil kablo (Aydınlatma +)
    Torpido aydınlatması buradan geçirdim.
    Koldayamalığı montajlamadım.Sökükken vites aydınlatmasına el atayım dedim. O da yanmıyor.Vitesi komple söküp eve çıkardım. Onu da orijinal gibi komple hepsi yanar yapmıyacam. Hangi vites konumundaysa orası yanacak çekilde yapacam.Reed röle kullanacam da onda tek sorun mıknatısı bağlamak. Bakalım bir yolunu bulacam.Bir de sökmüşken topuzunun kaplaması kötü yapabilirsem onu kaplayacam.Elimde karbon desenli direksiyon kılıfı var. Onu becerebilirsem kaplacam.
    Montajlarken şunlar dikkat çekti;
    Havalandırma sistemindeki bu kapak ne işe yarıyor.Acaba Torpido soğutucusu ön hazırlığı içinmi?
    Bir de buradaki süngeri temizlemem lâzım.Pislik içinde arabada daha önce sigara içilmiş herhalde. Her yer is içinde.Siz siz olun araçta sigara içmeyin,içirmeyin.

Torkır17 ve Çaloğlu bunu beğendi.
  6. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    http://led.linear1.org/1led.wiz?VS=12;VF=2;ID=.02 farklı kaynak direnç değerini 560K veya üzeri kullanmalısın, bir de bu site olsun önceki verdiğim olsun dikkatimi çekti ondalık ayıracı olarak virgül kullanmanızı tavsiye ettim, sadece Türkçe ayarında geçerli orjinal halinde virgül kullanımında hata veriyor nokta geçerli ben kalkıp geçmişte adamlara meil attım noktada hata veriyor bunu belirtin yazı ekleyin diye adamlar herhalde kontrol edip yanıldığımı düşünmüşlerdir :).

bykadir ve Çaloğlu bunu beğendi.
  7. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Voltaj ölçüm aletide alıcaz artık.
    Bu hesaplamalar işime yarıcak.
    Bugün birlik sanayide elektrikçilerde bulamadım direnç vs kablo bulamadım.
    Aksaraya gidince artık filtre falan alıcam. O zama çeyizi düzücem.

bykadir ve <<bülent>> bunu beğendi.
  8. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bu gün vitesinde aydınlatmasını hallettim. İlkin Reed röle kullandım. Fakat mıknatısla ilgili olduğundan pek randımanlı hissi uyandırmadı.Gösterge panelinde konum gösteren ışıklardan paralel çekecektim. O kadar da ayrıntıya girmemeye karar verdim. Bende zaten vitesi atınca hareket eden göstergeyi ışıklandırmaya karar verdim. Mevcut aydınlatmaya da ilkin tek büyük mantar led kullanacaktım. Sonradan en iyi ve en sağlıklı olarak şerit led kullandım. Gündüz çok parlak olmasa da gece güzel duracak kanaatindeyim.
    İşte resimleri.
    İlk projem bu şekildi.
    Mıknatısı buzdolabı süsünden kestim.
    Sonra ayrı bir plastiğe vites konumlarını işarerleyip ledleri yapıştırdım. Mıknatısı da hareketli yere yapıştırdım. Fakat mıknatıs tam konumlarında ledi yakmadı. Led de güzel homojen aydınlatmadı.Bende projeyi söküp başka türlü yaptım. Gece bile bu projeyi düşündüm.Ama umduğum sonucu vermedi.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    Bende projeyi değiştirdim. İyi ki de değiştirmişim. Sonuç mükemmel oldu.
    İlkin konumu gösteren kırmızı boyalı yere led yapıştırdım ve ön camına sürtüp harekette sıkıntı var mı diye kontrol ettim. Aradaki boşluk yeterliymiş. Bende bu şekil yapmaya karar verdi.
    Şerit lede karar verdikten sonra konumu gösteren ledin bağlantısını aynı yere bağladım. Tabi konum lambasını direnç ekledim(470ohm)
    Daha sonra şeritledi iyice yapıştırdım.(kendi yapıştırıcısı pek sıkı yapıştırmadığında silikon da kullandım.İyice yapışması gerek.Çünkü çıkarsa hareket eden ledin kablosuna takılabilir. Bu da hoş olmaz.)
    Sonuç. ( aydınlık yüzünden kamera pek randımanlı gösteremedi.Ama elimle gölgeleyince biraz düzeldi.)
    Viteste konum isimleri sürekli beyaz yanıyor. Hangi konumda olduğu kırmızı.
    Işığı verince R nin üzerinde ışık hüzmesi çıktı. Pek güzel gözükmediğinden alttan koyu bant yapıştırdım güzel oldu.
    O nokta şimdi yok.
    Daha sonra o vitesin konumlarının lambasının bulunduğu kutunun bağlantı vida kulakları zamanında kırılmış.Yapıştırmışlar ama sökerken dağıldı. Bende silikon, plastik parçaları ve havya kullanarak daha sağlam bir biçimde kendim yapmak zorunda kaldım. Sonuç eskisinden iyi oldu .
    Vites topuzunu kaplayacaktım.Güzel olmadı. Eskisi gibi devam edecem artık.

Devam edecek...

Son düzenleme: 15 Ağustos 2015
  9. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Ölçüm aleti alman iyi olur. Bu işlerde çok işe yarıyor.

Çaloğlu bunu beğendi.
  10. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    1.Bölüm(sökülmesi)

Sıra havalandırma kontrol tuşlarına geldi. Beni en çok uğraştıran ve en çok kafamı meşgul eden bunlar oldu.Ama sonunda bitirdim.Aslında bitireli çok oldu. Ama anlatmak biraz zor olduğundan sonraya bıraktım.
    Zorluğunun sebebi aydınlanmanın tek bir yerden yansıtma olarak verilmesi yüzündendi.Mağlum ledle o şekil yansıtması biraz sıkıntılı. İlkin o yansıtma olayını mantar ledle denedim olmadı. Smd ledle denedim olmadı. Yansıtan plastiğin arkasına sıralamayı düşündüm. Ama yine de istediğim sonucu vermedi. (mağlesef bu denemlerin resmi yok.)
    Bende o tuşlara uzanan yansıtıcı uçlarının önüne yapıştırmak aklıma geldi. Fakat tuş basılıyken smd led sorun yaratma durumu vardı. Bir de elimde kırmızı smd led yoktu. İlkin onları sipariş verdim. Geldikten sonra bir deneme yaptım ve istediğim sonucu verdi. Ben de tek tek uçlarına ledi yapıştırma fikri iyice aklıma yattı.
    Şimdi resimlerle ilk olarak sökülmekle anlatmaya başlayayım. Araçtan söktükten sonra ilkin ucunda sallanan teli sökmekle başlayalım. Çünkü her harekete engel oluyor. Sökmek basit orada telin hareket ettiği kılıfı tutan bir demir var.Onu esneterek yukarı kaldırdığında o kılıf serbest kalıyor. Daha sonra telini yukarı kaldırdığında tel çıkıyor.
    Sonra sıra geldi o yansıtıcıya ulaşmaya.Onlara ulaşabilmek için hepsini kaplayan beyaz plastik kapağı çıkarmak gerekiyor. Onu sökmek için ilk önce üzerine vidalanmış olan A\C tuşu ve fan hız kontrolünü ayarlayan komutatörü sökmeniz gerekli. Söktükten sonra o beyaz kapağı kenarlarındaki damaklarını esneterek çıkarabilirsiniz.
    Daha sonra bu resimlerdeki damaklardan sökülecek. (ince tornavidayla gösterdiğim yerler)
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    Bu da çıkmış hali.
    Daha sonra yansıtıcılar çıkıyor ortaya. Çıkarmak için tornavida yada cımbız benzeri bir şeyle yukarı kaydırmanız yeterli.
    Bu da komutatörün aydınlatması için.
    Hep eski akkor ampuller bulunduğu yeri eritmişler .
    Sökülme işi tamam. Sıra ledleme de ve montajında. O 2. Bölümünde.

Torkır17, mursel_balci ve koreci bunu beğendi.
  11. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    2. Bölüm(ledleme )
    Sıra ledlemede. İlk bölümde anlattığım gibi çeşitli denemelerim sonucu o yansıtıcının ucuna smd leri yapıştırma kararını aldım ve resimdeki gibi yapıştırdım.
    Komutatörün seviye aydınlatmaları için ilkin seviye sayılarının hizasını işaretledikten sonra yapıştırdım ki aydınlatma güzel olsun. ( tabi ki de iç yüzüne yapıştırmak gerek)
    Sıcak ve soğuk(şu mavi ve kırmızı olan yer) ayarının aydınlatması için yansıtıcının arkasına beyaz şeritled yapıştırdım. Beyaz olmasının nedeni kırmızı ve maviyi daha iyi gösteriyor. (Mürsel abinin projelerinden öğrendiğim bir şey.)
    Onun içinde şeritledi söktüğüm beyaz kapağın o yansıtıcıya denk gelen yere yapıştırdığında olay tamam.
    (Bu sıcak/soğuk rengi yansıtıcısı)
    Şimdi en zor olan hareketli yerlere geldi. Oralar biraz düzgün olmak zorunda,değilse hareket halinde olduğundan takılıp ya harekette zorluk ya da çıkıp, kopma söz konusu olur.
    İlk olarak komutatörün çevrilen düğmesine başladım.. Onun da ucunda bir yansıcı plastik mevcut. Onu ilkin tersinden beyaz çizgi şeklinde olan yerden düz bir şeyle biraz itince çıkıyor. Çıktıktan sonra havyayla led sığacak şekilde eritmeniz gerek ki. Led hareket ederken sürtmesin.
    Sonra smd ledin yandığı taraftan şefaf silikonla yapıştırıyorsunuz. Kablolar üst tarafta kalıyor.
    Bu da takılıyken ki durumu.Düğme çevrildiğinde kablo ve ledin oraya sürtmemesi gerek.
    Sonra ledleri yapıştırdığımız yansıtıcıyı üzerine koyup hareketli kabloyu uygun yerden geçiriyorsunuz. Düğme hareket ettiğinde yine engel olmaması gerek.
    En sorun yaratabilecek.Hareketli düğme sıcak\soğuk ayar göstergesi.Onu sökmek için düğmeyi sertçe düz tornavidayla esnetmek gerekli (dikkat kırılma riski var.).
    Söktükten sonra sökülen yerde yansıtıcının sivri bölümü var. Onu kırmanız gerekli. Değilse smd led sığmıyor. Ondan sonra ledi düğmenin içine yapıştırıp kabloyu oradaki demirin hizasından yine hareket ettikçe bir yere takılmayacak şekilde uygun yerden geçirmeniz önemli. Hareket ettirildiğinde ledin sürtmemesi önemli.
    [​IMG][​IMG]
    Daha sonra testlerini yaptım. Testlerinde ilkin her bir lede bir direnç taktım(470 ohm).Fakat tek kontrol ettiğimde ısınmayan dirençler gurup halinde acayip ısındı. Bir kaç direnç denedim hepsi ısındı. Ben de her guruba bir direnç bağlayarak ısınma sorunu düzeldi.
    (Bu resim gurup halindeyken.)
    Elektriğide orijinal ampül soketlerinden bu şekil aldım. Burada üzeri beyaz çizgili yeşil kablo (+)
    Üzeri siyah çizgili yeşil kablo (-)
    Soketlerini sökmek için ince düz tornavidayla ampulün takılı olduğu taraftan içerden damağını ittirip kabloyu çektiğinde çıkıyor. Tabi isterseniz kabloları kesip de leğimleyebilirsiniz o size kalmış.
    [​IMG][​IMG]
    Ve son olarak montaja geçtim. Ledlerin kablolarını önceki ampulün deliklerinden geçirip kablolarını leğimleyip montajladım. (şeritledin kablosunu yandan çıkardım.)
    [​IMG][​IMG]
    A/C ve komutatörü vidaladınmı sonuç tamam. İşte sonuç.
    Bu da montajladıktan sonra. (Montajlarken telin geçtiği yer önemli. Sökerken iyice geçtiği yere bakın.Değilse montajlarken uğraştırıyor. )

Devam edecek...

Son düzenleme: 16 Ağustos 2015
    Duygu, Çaloğlu, <<bülent>> ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  12. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    kalorifer bölümü bayağı uğraştırmış ama sonuç güzel olmuş. bana direnç değeri biraz az gibi geldi. gece ışıklar biraz parlak yanabilir.

bykadir bunu beğendi.
  13. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Gece denemedim. Ama gündüz pek belli olmuyor. Gece de parlak olmayabilir gibi. Resimde göründüğünden çok parlak çıkmış. Bu resimleri de çekmek için elimle gölge yapmam gerekti. Bakacaz artık. İnşallah çok parlak olmaz.

14. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Çok hoş.Aslında çinden sipariş verip bir de bunun üzerine eğilmek lazım. Ama sonra :)
    Yalnız aracı pavyona çevirmesinde. :)

Tilki bunu beğendi.
  15. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    korelilerin eksiklerini tamamlamışsın :D helal

bykadir bunu beğendi.
  16. blackteach

blackteach Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Gunay Görgün
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    klimayi sokemedim bir turlu

17. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bendeki klima kontrolleri hava vakumlu bir sistemmiş. Hortumlar geliyor. Onlara dikkat et. Ben onları kablo sanmıştım. O sebepten hortum bağlantı yerini kırmıştım. Dikkatli ol.

Lenovo P2 ile gönderildi.

Bu Sayfayı Paylaş