10 Kasım LPG KABLO

1994 Model Elantra Motor Sıcakken Çalışmama Sorunu

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda elantra71 tarafından 15 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Devir saati çalışmadı demek ki göstergede bi sorun var

2. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    @bykadir abi yine döktürmüşsün cozulemeyecek sorunlar değil araçtaki sorunlar yeterli birazcık dilinden anlayan ustaya götürün aracı. İnşallah tez zamanda çözülür arizaniz. Arıza yaptığı zaman ateşlemeyi kontrol edin o size sorunu söyler. Eğer ateşleme kesiliyorsa enzantrik sensörü sadece iki bujide ateşleme var diğer ikisinde ateşleme yok ise bobin yada ateşleme modülü. Ateşleme modülü iki tane var. 1 ve 4 nolu buji için bir modül 2 ve 3. Buji için bir modül var. Buda bir ihtimaldir. Kolay gelsin

bykadir bunu beğendi.
  3. hyundai3

hyundai3 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Kerim ENER
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Benim golf 4 aracımda da aynı sorun vardı.Motor sıcakken ve soğukken çalışıyor. Ama motor ılıkken çalışmıyordu.Arabayı marketin önüne parket, 15 dk. sonra gel çalıştır.Uğraş uğraş çalışırdı sonunda. Eğer bozuk yolda yarım saat kadar arabayı sürersen 1 ay boyunca hiç bir sorun çıkarmıyordu. Wolksvagen elektrik ustası marş dinamosuna bakım yaptı, kablo kontrolu yaptı ama sorunu bulamadı. Yani çözüm bulunamadı. :rolleyes: Arabayı satalı yıllar oldu.

bykadir bunu beğendi.
  4. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Parçaları değiştire değiştire araba sıfırlanacak bu gidişle sanayicilerle kanka oldum valla

bykadir bunu beğendi.
  5. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Büyük ihtimalle gösterge sorunlu olabilir. Benimde hız göstergesi ara sıra 80km de takılı kalıyor. Konsola vurunca düzeliyor.

Lenovo P2 ile gönderildi.

6. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Onunda büyük ihtimalle. Egzantrik ya da krank pozisyon sensörü sıkıntılı olabilir. Ama onlarda arıza tespiti daha kolay. Çünkü her obd cihazı uyuyor.

7. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Biraz bu şekilde devam edeceğim sorun çözülmüyor, yoksa sanayiye çok para gidecek,o olmadı şu ya da bu gibi ilerlemek batıracak beni.

8. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Arıza tespiti yaptın mı? Orada çıkar emin ol. Ben hala egzantrik pozisyon sensöründen olduğunu düşünüyorum. Ateşlemeye baktırdın mı? O sıkıntı yaptığında bütün bujilere ateşleme veriyor mu? Sen ilk önce arıza tespiti yap orada çıkan arızalar üzerine durursun. Ben öyle yaptım ve sıkıntım çözüldü.

9. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Valla ben o kadar anlamıyorum üstad,arıza tespiti yapacak kadar.Senin dediğin şeyleri ustalara söyledim egsantirik sensörü pahalı olduğu için değiştiremedim şimdilik

10. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Dikkatimi çeken arabanın bazen boğuluyor gibi olması artık ateşleme mi zayıf yoksa yakıt karışımı havasız mı kalıyor bilemiyorum

11. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Boğulma ne şekilde oluyor. Motor ısınınca gaz verince devirlenme mi olmuyor? Usta motor o sıkıntıyı yapmaya başladığında bujilerdeki ateşlemeyi kontrol etti mi? Bende bu sıkıntıyı yapmaya başlayınca orta iki bujide (2-3) hiç ateşleme olmuyor. Hiç enerji gelmiyordu. Yolda ise araç ısınınca devirlenmiyordu. Şimdi hiç bir sıkıntı yok. Senin yapacağın ecudaki arıza kayıtlarına bakıp o sorunlar üzerinde durmak. Orada sensör sıkıntılarını görürsün. Kendin yapamıyorsan bunu yapacak usta bulman gerek. O da biraz zor. Ustaya nasıl yapıldığını anlatsan bile uğraşmaz. Ustaların geneli "Ben senden daha iyi bilirim." havalarında. Eğer sıkıntılar arasında egzantrik pozisyon sensörü varsa bu sıkıntılarının nedeni büyük ihtimalle bundan kaynaklı. Bu da şöyle kesinleştirilebilinir. Ecu sıfırladıktan sonra bakıldığında ilk o sensör hatası vermiyor. Ta ki motor ısınıp o sorunu vermeye başladığında o sensör hatası çıkıyor meydana. Ben bir de şöyle denedim. Motor sıcakken marşa bastığımda bu sorunu yapmaya başlayınca sensörün üzerine su döküp soğuttum daha kısa sürede sıkıntı geçti. Sonra bu sorun o sensörden olduğu kesinleşince çıkmasını buldum ve taktım. Sıkıntı geçti. Bir de duyduğuma göre, bu sensör yerine tofaş dispiritörünü modifiye edip takıyorlarmış. Aynı işlevi yerine getiriyormuş.

Bu sorunun ateşlemden olup olmadığını da kesinleştirmen gerek. Onu içinde bu arızayı vermeye başladığında tek tek buji kablolarını bujiden söküp motorun metal bir yüzeyine yaklaştırıp ateşleme geliyo mu gelmiyor mu öğrenmen gerek. Eğer ateşleme geliyorsa sıkıntı ateşleme değil demek. Tabi bunu arıza vermeye başladığında yapman gerek. Değilse normal ateşleme yapıyor. Bunlar arızayı en kolay yolu arıza kayıtlarına bakmak.

Böyle binmekte sıkıntılı çünkü bir yerde stop ettiğinde çalışıp çalışmayacağı sıkıntılı. Özellikle benzinlikte mecbur stop ediliyor. Çalışıp çalışmayacağı sürpriz oluyor. Ne diyeyim Allah kolaylık versin. Ben usralardan umudum kalmayınca kendim birkaç hafta uğraştım. Ustalar karışık işlere pek girmek istemiyor.

elantra71 bunu beğendi.
  12. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Tam ısınınca kapatıp çalıştırınca hemen alıyor çalışıyor sorun yok ama durup 15-20 dak bekledikten sonra çalışmıyor boğuluyormuş gibi oluyor gaza tepki vermiyor hatta gaza basınca hemen istop ediyor

13. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Bujileri ngk marka kabloyu bobini termostatı yeniledim devirlenmede sorun olmuyor

14. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bendeki arıza şu şekilde idi.

burada gaz versem bile stop ediyor ve tekleyerek çalışıyor. Bir de bu süreçte etrafa çiğ gaz kokusu yayılıyordu. Bende de motor ısınınca çalışıyor ama tekleyerek çalışıp stop ediyordu. Biraz bekleyince sıkıntısız alıyordu. Ya da o sensörü suyla soğutunca daha az bekleyince çalışıyordu.
    Bendeki sorunda buji, kablo ve bobinde sıkıntı yoktu. Ama gene ısınınca orta iki bujide ateşleme yoktu. O da her ısındığında yapmıyordu. Soğukken hiç bir sıkıntı yoktu. Termostat da önemli ama bu arızayla tahminim alakası yok.

Sen bir şekilde arıza kayıtlarına bak ya da baktır. Orada büyük ihtimalle çıkacaktır. Orada çıkan arızalar üzerinde durursun. O sıkıntıyı yaptığında ateşlemeyi de incele. Eğer ateşlemeyi soğukken normal yapıp sıcakken bazı bujilere kesiyorsa ateşlemeyi yöneten sensörlerden şüplenmelisin. Sistem şu şekil çalışıyor. ECM (motor kontrol ünitesi); krank ve egzantrik pozisyon sensörlerinden aldığı bilgilerle piston ve egzantrik pozisyonunu öğrenip güç transistörüne (ateşleme modülü de deniyor.) enerji gönderiyor o da sırayla bobinle güçlendirip bujileri ateşliyor. Ateşlemeyi iki bobin yönetiyor. Biri 1-4(iki baştaki bujiler) ,diğeri 2-3(ortadaki bujiler) nolu bujileri ateşliyor.

Bendeki sıkıntıda motor ısınınca 2 ve 3 nolu bujileri atlıyordu. Bunu da egzantrik pozisyon sensöründen kaynaklıydı. Sıra 2 ve 3 e geldiğinde veri göndermiyordu. Ya da yanlış veri gönderiyordu. Bu sebepte ECM yanılıyordu. Bu sıkıntıyı da ısınınca yapıyordu. Eğer egzantrik pozisyon sensörüde sıkıntıyı çözmeseydi. Bir tek ECM kalmıştı. Oraya gelmeden sıkıntı çözüldü.

Egzantrik pozisyon sensörünün de içi bu şekilde. Kapağı açık halde, sıkıntısız çalışırken çektiğim bir video bu:

Son düzenleme: 8 Aralık 2017
    elantra71 bunu beğendi.
  15. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Üstad bu aralar havalar soğudu sabahları da çalışmamaya başladı bu arada,benim istop etme olayı da senin videodakinin aynısı diyebilirim.Şimdi sorun tam olarak şöyle;arabanın gidişinde falan bi sorun yok istop etme yok,belki biraz rölanti bozulması olabiliyor, devirlenmesi de normal,mesela arabayı çalıştırdım gidiyorum normal ısısına geliyor kapattım motoru 2-3 dak içinde marşa basınca sorunsuz çalışıyor eğer 15-20 dakika kadar sonra çalıştırmayı denersem senin videodakinin aynısı oluyor çalışmıyor,bu çalışmadığı esnada lpg ile çalışmaya zorlarsam araba çalışıyor.

16. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Sabah çalımaması aküden de olabilir. Lpgde çalışması ilginç. Benim benzinde de lpgde de aynısını yapıyordu. Marşa bastığım esnada lpg düğmesine basılı tutunca araç direkt lpgde çalışıyor. Bendeki sistemde(atiker safefast) öyle. Öyle direkt lpgde çalıştırdığımda da aynısını yapıyordu. Senin lpg de çalışması yakıt sisteminden şüphe uyandırdı. Bir de şöyle bir durum var. Hadi yakıt sisteminden diyelim. Bunu her zaman benzindeyken yapması gerekmez mi? Normal çalışırken benzine aldığında bu sıkıntı yapıyor mu? Bir onu dene bir de bu sıkıntıyı yaptığında direkt lpgde çalıştırmayı dene bakalım nasıl olacak. Eğer lpgde normal çalışırsa benzin sistemi de şüpheli. Benzin pompası mesela.

Şimdi özet olarak. Bu sıkıntıyı yapmaya başladığında ilk buji kablolarındaki ateşlemelere tek tek bak. Eğer normalle aynı ateşlemeyi yapıyorsa ateşlemede sıkıntı yok demektir. Daha sonra normal çalışırken benzine al ne olacak. Aynen çalışacak mı? Yoksa tekleyerek stop edecek mi? Daha sonra bu sıkıntıyı yaptığında direkt lpgde çalıştırmayı dene (atikerde marşa basarken aynı anda lpg düğmesine basılı tutunca direkt lpgde çalışıyor. Motor sıcakken pek tekletmez. Soğuk motorda tekletiyor.) durumları gözlemle. Ona göre sıkıntı ateşlemede mi yoksa yakıt sisteminde mi? Belli eder kendini.

Benim arıza ateşlemeye bakıldığında bariz 2-3 deki ateşlemeyi kesiyordu. Yolda giderken öyle stop falan etmiyordu. Biraz performans düşüyordu ara sıra o kadar. Ama stop edince çalışmıyordu. Yani stop edene kadar sıkıntı yapmıyordu.

elantra71 bunu beğendi.
  17. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Çalıştıktan sonra benzine de geçiyor sorun yok,bugün yeni bir ustaya gittim elektrikçi senin dediğin gibi egzantirik sensörü ya da benzin pompası olabilir dedi,sensörün piyasada olmadığını ve çok pahalı olduğunu söyledim.Benzin pompasını bütçesini ayarlayınca değiştireceğim artık bi o kalmıştı zaten.Dediğin gibi mantıken benzin pompası bozuk olsa hiç benzinde çalışmaması lazım aslında benim iyice kafam karıştı sanayiye takılır durumda buldum kendimi usta usta geziyorum.

18. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Bakalım bugün gittiğim usta napacak,sen merak etme ben kesin çözerim bunu dedi kendine çok güveniyor

19. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Bu arada unuttum akü yeni kuvvetli marşa basıyor sanki yakıt gelmiyormuş gibi bir durum var, belki bu usta çözer uğraşacak birine benziyor.

20. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bu durum yakıt şüphesini arttırıyor. Akla ilk pompa geliyor. Bazen çalışıp bazen çalışmıyor olabilir. Bendeki durumda lpg, benzin fark etmiyordu. İkisinde de aynı sıkıntıyı yapıyordu. Senin araç çalışmadığında zorlayıp direkt lpgde çalışanca sıkıntı yapmıyorsa sıkıntı benzin pompası gibi. O da araç çalışmadığında benzin hortumunu söküp çalıştırınca benzin pompadan gelip gelmemesi ile anlaşılır. Gerçi onu da usta bilir artık. Onu da bilmezse ne diyeyim artık. Usta denmez öyle adama. İnşallah sıkıntın çözülür. Eğer egzantrik pozisyon sensörü çıkarsa ben çıkmasını aldım. Eğer çıkma bulamazsan aldığım yeri istediğinde özelden yazarım. Antalyada bir hurdacıda birkaç tane var. Ben 500lt+kargo parasına almıştım. Eğer onda sıkıntı görürseniz yenisini almadan önce sensörün altından çıkan kablolara baktır. O kabloların dış yalıtımı zamanla sertleşip kırılıyor. Sonra kablo tel atıp kopuyor. Genelde bu sorun var. Allah kolaylık versin.

elantra71 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş