10 Kasım LPG KABLO

1994 Model Elantra Motor Sıcakken Çalışmama Sorunu

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda elantra71 tarafından 15 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Çok teşekkürler üstadım

2. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Sorununuz çözülürse yada devam ederse geri bildirim yapın mutlaka. En azından sorun yaşayan başkası olursa bilgi olur.

3. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    devir saatinin çalışmaması da doğruluyor aslında,arkadaşlar bu arabada(1994 Elantra 1.6gls) krank sensörünün yeri neresi ustalar bilemiyorlar karıştırıyorlar,birisi de bunda eksantrik sensörü olabilir dedi doğrusu nedir acaba ve yeri neresi?

4. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Devir sensörü bobinlerin yanında ki ufak bir kutu. Deviri o gösteriyor. Krank sensörü trigerin gezdiği kasnaklar var. Orada. Altta krank kasnağının orada olması lazım. Egzantrik pozisyon sensörü de şu. Elektronik dispiritör gibi bir şey. Aynı işlevi yapıyor.
    Sen buji ateşlemelerini kontrol et. Eğer ısınınca bazı Bujilerdeki ateşlemeyi kesiyorsa bu parçadan olabilir. Zaten arıza tespiti yaparsan bu ve krank sensör arızasını gösteriyor. Yanlız bu parçanın sıfırı pahalı ben çıkma bulup değiştirdim. Şimdi sıkıntı yok. Giderken de bazen performans düşüklüğü ve titreme oluyordu. O da düzeldi.

Lenovo P2 ile gönderildi.

5. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Egzantrik pozisyon sensörü bu.
    Burada krank pozisyon (CKP) sensörünün yerini gösteriyor. Şahsen ben bulamadım. Belki model farkından olabilir. Arıza tespitinde bu sensör arızası gözüküyor. İlkin ecudaki arıza kayıtlarına bak. Arıza gözüküyorsa. Değiştirmeden önce soket ve kablolarını kontrol ettir. Elin yatkınsa kendinde kontrol edebilirsin. Yardımcı olurum.
    Bu da bobin. Üzerinde tacho yazan yer ise devir saatine devir bilgisi gönderiyor.

Bobini değiştirmediysen arızalı olup olmadığını ölçü aletiyle ölçüp bakabilirsin. Buji kabloları da kontrol edilebiliyor. Ustalar neden kontrol etmeden bundandır diyorlar anlamadım.

6. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Uğraşmak istemiyorlar galiba,burada yazdıklarını ustaya göstereceğim ona göre hareket ederiz,adamları yönlendirmeyince olumsuz yönlendirmeler yapıyorlar

7. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    hepsiburada da gördüm viecar arıza tespit cihazı var ondan alacağım lazım olabilecek bişey kendimiz bakmayınca adamlar atmasyon bişeyler söylüyor.Araba normal bişey uzay aracı değil ki ben bile hiçbir bilgim yok,uğraştığım 20 gündür bişeyleri az çok anlamaya başladım,bizi tamirci yapacak bunlar:)

bykadir bunu beğendi.
  8. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bu cihazları bizim tipteki araçların obd soketini desteklemiyor diye biliyorum. Ben bir ara araştırmıştım. Desteklemediğini öğrendim. Bu yeni tip araçları destekliyor. Almadan önce iyice bir araştır bence. Zaten bizim araçlarda arıza tespiti için o cihaza gerek yok. Bir led lamba ( tabi ledi direkt değil direnç ile bağlaman lazım. Çünkü 12v var. Şerit ledse sıkıntı yok. ) ya da normal aracın çeşitli yerlerinden söktüğün eski tip ampül de olur. Bir de kablo bu kadar basit. Lambanın uzun ya da kısa yanmasına göre arızası gözüküyor. Benim o forumdaki konumda hepsi var. Benim 4 arıza çıktı. 2 sini kendim düzelttim. Kablo ve soketi sıkıntılıymış. Birini parça değiştirdim. Söz konusu sıcakta stop etme sıkıntısıydı. Bir tek şu anda enjeksiyon arızası veriyor. Onun için de lpgden şüpheleniyorum. Hepsini tek tek kendim tespit edip tamir ettim. Uğraşa uğraşa usta etti bu araba. Bu sıcakta sapıtan sensör pek arıza yapmayan bir parça ama yapıyor işte.

Sen direkt arıza kayıtlarına bak. Eğer egzantrik pozisyon sensörü arızalar arasında varsa bu sıkıntın o parçadan. Zaten ECM (motor kontrol modülü yani ecu) sıfırladıktan sonra ısınıp o arızayı gösterene kadar sıkıntısız çalışıyor. O egzantrik pozisyon sensörünün arızası gösterdiğinde stop edip tekrar çalıştırdığında tekleyerek çalışıp stop etmeye başlıyor. Sıfırladıktan sonra ilk başta o sensör arızasını göstermiyor. O arıza ne zaman veriyorsa o zaman arıza gösteriyor. Tamiri de yok. Ya çıkma ya da sıfırını alacan ya da dispiritörlü araçların dispiritörlerini modifiye edip oraya uyduruyorlarmış. Birinden birini yapacan.

Sistem şu şekilde çalışıyor. ECM egzantrik ve krank pozisyon sensöründen aldığı konum bilgisine göre ateşleme zamanını belirliyor. Bu sensörlerden biri sıkıntılıysa ateşleme zamanını şaşırıyor ya da bazı bujilerdeki ateşlemeyi kesiyor. Benim tahminim bendeki sorunda içindeki algılayıcı göz ısınınca sapıtıp yanlış bilgi gönderiyormesinden kaynaklı idi. Benim ortadaki iki göz 2 ve 3 oluyor. Isınınca hiç ateşleme yapmıyordu. Soğukken sıkıntı yoktu. Isınınca bu sıkıntıyı yaptığında sensörü suyla soğutunca sıkıntısız çalışıyordu. Yani bütün bu durumlar o sensörün arızalı olduğunun işaretiydi. Ben de sıfırı pahalı olduğundan (1500-1700₺ civarıymış.) çıkmasını kendim aldım,kendim taktım. Şimdi hiç sıkıntı yok. Geçenler şehiriçinde dolaştım. Defalarca stop edip çalıştırdım. Şükür hiç sıkıntı yaratmadı.

Egzantrik pozisyon sensörünün içirisinde disk var. O disk bir sensörün içinde dönüyor. O sensörde de 2 diskin aşağısında 2 de üstünde lazer ya da ışık veren ve bu lazer ya da ışığı algılayan gözler var. Diskin üzerinde de yarıklar var. Işık o yarığa denk geldikçe algılayıcıya vuruyor. Bu ışık yanıp sönmesine ateşleme ayarlanıyor. Bu kadar basit ve etkili bir sistem. Herhalde bu arızada o içindeki sensör yada devre elemanı her neyse ısınınca sapıtıyor. İçi şu şekilde işaretli yer sensör. O sensör normalde ayrı satılıyor ama ülkemizde satışı yok.

Son düzenleme: 26 Kasım 2017
    deza, sipartacus ve elantra71 bunu beğendi.
  9. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Teşekkürler kardeşim çok sağol
    Valla bezdirdi bu sorun ustalar da sanki hiç motor görmemiş gibi bakıyorlar

bykadir bunu beğendi.
  10. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Valla o arıza ölçüm cihazını görünce sevinmiştim olmuyor demek tühhh

bykadir bunu beğendi.
  11. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Sorun çok karışmasın tekrar düzgün ifade edeyim.
    1994 Elantra var araba normal çalışıyor birazcık rölanti sorunları var ama idare ediyor,normal kullanıyorum herhangi bir sorun yok fakat bir yere kısa 3-5 dakika durup çalıştırınca marşı alıyor rahatça çalışıyor 6-7 saniye sonra araba boğuluyor gibi oluyor gaza tepki vermeyip istop ediyor,biraz daha 15-20 dakika beklersem motor soğuyor ve hemen çalışıyor ya da sıralı sistemi gazla çalışmaya zorlarsam 2. 3. denemede çalışıyor,o kadar çok ustaya götürdüm ki yetkili servise götürdüm Ankara Şaşmaz'a adam ölçüm falan yapmadan gaz kelebek gövdesinin komple değişmesi söyledi fiyatını öğrendim 4150 TL imiş başından savdı sanki uğraşmak istemedi.Yani anlayacağınız bıktım bu sorunla uğraşmaktan.

bykadir bunu beğendi.
  12. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Aynı dertten ben de muzdaribim. Ya başından savıyorlar ya da bakmıyorlar.

elantra71 bunu beğendi.
  13. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bendeki sorunun benzeri hatta aynısı diyebilirim. Bendeki sorun şu şekilde idi. Normal soğukken sıkıntısız çalışıyor. Biraz çalışınca ısındığında stop edip tekrar çalıştırdığımda çalışıyor fakat tekleyerek. Tabiri caizse pancar motoru gibi. Bir kaç saniye sonra stop ediyordu. O bir kaç saniye de gaz verirsem de fark etmiyordu. Gene stop ediyordu. Direkt gazda çalıştırınca da benzinde de yapıyordu. Şöyle 20-30dk bekleyince ya da egzantrik pozisyon sensörünü suyla soğutunca sıkıntısız çalışıyordu.

deza ve elantra71 bunu beğendi.
  14. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Şimdi senin yapacaklarını söyleyeyim.
    İlk olarak bir kablo ucuna da şerit led olur ya da normal lamba olur. Bunlardan temin edeceksin. Kablonun ucuna şu kıskançlı krokodil denilen kıskaçlarda da temin etsen daha iyi olur. Obd deki pinleri kabloyu bağlamak daha kolay olur böylelikle. Benim paylaştığım "ledle arıza tespiti" forumdaki konuda obd soketinin nerelerine kabloları tutturacağınızı gösterdim. Diğer pinlere kısa devre olmamasına dikkat et. Sıkıntı yaratıyor. Kontak kapalıyken enerji olmuyor. Kabloyu doğru bir şekilde (artıya eksiye dikkat et. Değilse lamba yanmıyor.) bağladıktan sonra kontağı aç. Ledler ilkin bir kere yanıp södükten sonra benim forumda paylaştığım konudaki sıraya göre hataları yanıp sönerek vermeye başlar. Onları bir yere not al. Daha sonra kontağı kapa. Akünün eksi kutbunu 15sn kadar sök. Ondan sonra tak ki arızalar silinsin. Daha sonra kontağı açınca çalıştırmadan led sürekli yanıp sönecek. Bu hataların olmadığını yani beynin sıfırlandığı anlamına geliyor. Sonra çalıştırınca hatalar tekrar gözükmeye başlar. Bu arızayı hemen vermeyebilir. Isınınca, sıkıntılı çalışmaya başlayınca verir. Oradaki arızaları tek tek giderme yoluna bakarsın. Eğer arızalar arasında egzantrik pozisyon sensörü varsa büyük ihtimalle bu parçadan. Daha sonra o sıkıntılı çalışınca o bir kaç saniyelik çalışırken buji kablolarına ateşleme geliyor mu? Buna bakarsın. Gerçi eğer ısınınca egzantrik pozisyon sensörü arızası ortaya çıkarsa büyük ihtimalle bu parça. Büyük ihtimalle bir kaç sorunda çıkacak. Onları da tek tek inceleyip gidermeyi dene. Büyük ihtimalle o rolenti sıkıntısı da o sorunlardan. Özellikle motor ısı ve hava ısı sensörü rolentiyi etkiliyor. Direkt çalıştırınca çıkan sorunların büyük ihtimalle soket ve kablo sorunu oluyor. Ya da entegreli ise leğinlerinde. Çıkan sorunları bura yaz ya da mesaj at. Kontrol konusunda anladığım bir yerse elimden geldiğince yardımcı olurum. Ledle arıza tespiti önemli onu yaptıktan sonra nerde ne var gözüküyor. Benim videodaki sıradan bir şerit led. Özel bir şey değil. Motor tipin 4G63-4G62 ise bu söylediklerim onlar için. Büyük ihtimalle senin motor 4g62 olması gerek. 16valf doch. Öğrenmek için Google'a "4g62 engine" yazınca orada çıkar. Ordaki resimlerden falan bakabilirsin. Motor oradaki resimdeki ile aynıysa o tip motordur.

deza, elantra71 ve sonatım51 bunu beğendi.
  15. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bobini falan değiştirdin mi? Eğer değiştirmediysen ilkin yukarıda yazdıklarımı kontrol et ondan sonra değiştirirsin. Onu da kontrol edebilirsin. Ben bobin, ateşleme modülü ( ateşleme beyni de diyorlar. İkisi de değil. Güç transistorü aslı) buji, buji kablolarını değiştirdim. Buji ve kabloları sıkıntılıydı. 2 buji ateşleme dengesizliğinden yanmıştı. Buji kablolarını ölçtüm. Onlar da ölüydü. Hepsini değiştirdim. Sıkıntı düzelmedi.

deza, elantra71 ve sonatım51 bunu beğendi.
  16. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Kırıkkale'deki usta bobin farklı dedi takılmadı yani Ankara'dan almıştım değiştireceğim artık sanayinin abonesi oldum valla

bykadir bunu beğendi.
  17. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Eğer parçacı lazım olursa istersen benim aldığım yeri özelden yazabilirim. İstanbul'dan bir parçacı. Benim sürekli parça aldığım bir yer.

necmiatmaca ve elantra71 bunu beğendi.
  18. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Parçacıyı aradım değiştireceğim

bykadir bunu beğendi.
  19. elantra71

elantra71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra (1992-1996) J1
    Endüksiyon bobinini ve buji kablolarını da değiştirdim bakalım nolacak deneyeceğim.Bu arada bobinin üzerindeki çip tam olarak neye yarıyor orijinal çıkan da tacho yazıyor,yeni aldığım bobinde de var aynısı ama tacho yazmıyor.

20. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Devir saatine sinyal gönderiyor. O kutu. İnşallah sıkıntın çözülür. Bujileri de kontrol ettir. Genellikle düzensiz ateşleme bujilere zarar veriyormuş.

Bu Sayfayı Paylaş