10 Kasım LPG KABLO

1.4 Era Aşırı Benzin Tüketimi 13-14 Litre

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda emirhancakir tarafından 1 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşlar herkese merhaba. Aracımda son zamanlarda anlam veremediğim aşırı bir tüketim mevcut. Bir anda başladı. 2008 Model aracım. Tüp yok. Bakımdan çıkalı 3 bin km oldu, 1 ay 10 gün önce falan yapıldı bakımı. 70 liralık benzin ile 100km ya gidiyor ya gitmiyor. Arabanın hiç bir yerinde kaçak falan yok. Çekişinde sorun yok. Tekleme falan da yok. 3000 devirlere rampa çıkmadıkça çıkmam. Düz yol genellikle aracı kullandığım yol. Aralıksız 50 km akıcı şehiriçi yol yaptığım da tüketim 45 kuruşa kadar düşüyor ama 20km bir yol falan giderseniz tüketim 13-14 litre arasında. Dün 25 tl benzin alım çeyrek depo idi depom. 5km eve gittim işten ordan ustamın dükkanına 1 km ve ışık yanmak üzereydi çok az bir şey kalmıştı yanmasına. Boş çizgisinin dibindeydi yani çubuk.

Arkadaşlar bana kafayı yedirtiyor şu an da araç. Sorun nerede olabilir? Bu arabanın oksijen, havaakış sensörleri nerede? Motorun önünde manifolt üzerinde bir sensör var. O ne? Katalizör üzerinde aracın altında var mı bakmadım bu akşam bakıcam. Hangi sensörleri var bu arabanın yakıt ile alakalı? Hangilerini Nasıl temizlemeliyim? Motor arıza ışığı falan yanmadı hiç ve yanmıyor da.

2. tufandeniz

tufandeniz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    120
    Ad Soyad:
    Ersin KARABULUT
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Honda
    Emirhan Bey,
    teknik olarak bir arıza olmadığına inanıyorsanız,depoyu tam doldurun,her zaman yaptığınız km kadar yol yapın,deponuzu aynı istasyon ve hatta mümkünse aynı pompadan tekrar doldurun.

3. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İnanın bunu kaç defa denedim aynı şekilde Tufan bey. Tüketimi litre bazında zaten o şekilde çıkarttım. Herhangi bir sorun yok gözüküyor aracın uyarı vermemesi ya da tekleme yapmaması durumunda. Çekiş sorunsuz gibi bir sorun yok bence ama tüketim felaket yüksek. Hava, oksijen her hangisi mevcut ise bu araçta sorunların kaynağı bunlar bence diye düşünüyorum. Ancak hangileri nerede bunları bilmiyorum. Bu yüzden yardım istiyorum anlayan arkadaşlardan.

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Tam doldurmadan yapilan olcumlerin hepsi hatali. Benzini gozunuzle gorene kadar doldurun, 50 yada 100km yol yapip tekrar gorene kadar doldurun.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. erka44

erka44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    erkan katrancı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    MAF SENSÖRÜ VE O2 SENSÖRÜNÜ TEMİZLEYİN MAF SENSÖRÜ hava filtresinin giden borudadır temizlemesi kolay maf sensör spreyiyle temizlemiştim oksijeni temizlemek için lokma anahtar gerekiyor özel serviste temizlettim

6. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Zaten depoyu tam olarak doldurarak ölçtüm 2 defa. Pompa attıktan sonra el ile ağzına kadar doldurttum 2 defa aynı istasyon ve aynı pompada. Gösterge ile ölçüm yapmiyorum, onu sadece örnek göstermek amaçlı söyledim Serdar abi.

7. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Maf sensorunun normalde orada olduğunu biliyordum ancak göremedim o yüzden sordum nerede olduğunu ya da olup olmadigini. Bu akşam lokma ile manifolt üzerinde bulunan ne sensörü ise onu sokecegim ama nasıl ve ne ile temizlemeliyim bilmiyorum. Maf sensorunu yerini tam olarak tarif edebilir ise birisi şayet bu sensör var ise benzin sıkarak ve hava tutarak temizlemek bir sorun yaratır mı? Balata spreyi sıkmak istemiyorum. O sensör spreyini Dr akşam bulamam. O yüzden soruyorum. Teşekkürler arkadaşlar.

8. erka44

erka44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    erkan katrancı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    maf sensörü olmaya bilir benzinli olduğundan ama o2 sensörü mutlaka vardır formda bir arkadaş daha vardı benzinli araç çok yakıyordu o2 temizletmiş düzelmişti ama onda lpgde vardı galiba araştırırsanız bulursunuz

9. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar merhaba. Dün akşam aracı yine test ettim. Uzun yol demeyelim ama hiç dur kalk yapmadım neredeyse. Pendik den Gebze Otogara gittim. Gebze otogardan da Küçükyalı sahil e gittim. Ordan da tekrar Pendik Esenyalı ya geldim. Depoyu fulleyip çıktım yola. 78 km yol yaptım toplamda. Dur kalk yok denecek kadar azdı. Hızım hep sabit 75km/h Devir de 2200 d/d. Tekrar dolum yaptım bu şekilde yolculuk üzerine ve 11.5 Litre aldı. Normalde 20 TL Litresi 5.09 olan benzin alarak Tuzla dan Bostancı'ya öğlen trafiğinde gidip geliyordum. Hatta fazlası ile artıyordu. Şimdi trafiğe bile girmesem 4.99 dan alıyorum yakıtı daha da fazla tüketiyorum.

Benim bu sorunuma acil bir çözüm bulmam gerekiyor katalizör üzerinde ki oksijen sensörünü söktüm temizledim ve neredeyse hiç kurum çıkmadı. Tüketim düşmedi. Sensör tertemizdi. Manifolt üzerinde bir o2 sensörü daha var ancak Oray'a ne anahtar giriyor ne lokma. Sökemiyırum onu. Sorunun ondan olma ihtimali var mı bilmiyorum. Aruza ışığı yanmıyor hiç.

Fişini söktüm 2 km gittim geldim sonra ışık yandı ben de geri taktim söndürdüm. Sorun nerede lütfen yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar?

10. r3mu5ty

r3mu5ty Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Mustafa Erhan
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    Hocam bu şekilde aramak yerine yetkili servisine götürmek daha sağlıklı olmaz mı? Epeydir var sanırım sorun.

11. bbygt

bbygt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Eren Babayiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    yakıt deyince akla ilk gelmesi gereken yer bujidir ben olsam bujiden başlardım

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracınız benzinli atmosferik, 3000 devirin üzerine nadiren çıkıyorsanız bu motor için çok kötü. uzun süreli kullanımda genel bir kurum problemi yaşanacaktır. belki de fazla yakıtın kaynağı da budur.

Bu Sayfayı Paylaş