10 Kasım LPG KABLO

1.3 Mü 1.5 Mi

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Anil66emre tarafından 24 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. Anil66emre

Anil66emre Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Anıl Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Abiler size kolay gelsin ben sadece değerli yorumlarınızı okuyorum fiziğim 0 :)

2. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Beni yanlış anlamışsın yada kendimi iyi ifade edememişim. Balata kaçırmaz diyerek vitese geçmiş arabadan bahsediyorum. Usta demişti ya 100 ile gidiyorsa 120 ile gider. Sanki balata normalde giderken kaçırıyor da büyüğünü takarsa kaçırmaz gibi anlatmış.

İkinci olarak anlatmak istediğim nokta şu sürtünme kuvveti uygulanan alan ile değişmez. Çünkü alan artarsa bu sefer de birim alana düşen kuvvet azalır. Alan azalırsa ise tam tersi birim alana uygulanan kuvvet artar. Sonuçta aynı sürtünme kuvveti ortaya çıkar.

İzmir Yüksek teknoloji enstitüsünü 1. Sırada kazanmıştım. 2 yılın sonunda kanun değişti siz öğretmen olamazsınız dediler. Bende bıraktım bilgisayar öğretmeni olmuştum. İlk başta bana da mantık dışı gelmişti okurken fakat meğerse işte yüzey alanının sürtünme ile alakası olmadığını burada deneyerek öğrendim.

Ogun ve ai_torcuk bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ben mühendisim, kavrama tasarımı da yaptım, şanzıman da tasarladım, ama ustanın hesabını çözmek mümkün değil :D nasıl 120 ile gidecekmiş?

volanı değişen arabanın tork eğrisi değişir. ne yönde değişeceği hesaplanmalı, ezbere söylenmez.

ama yarış amaçlı kullanılan arabaların volanları hafifletilir, bu nedenle çabuk devirlenir.

amaç yük taşımaksa volan büyütülür, çünkü vites yükseltildiğinde toplam motor ataleti yüksekse vites değiştirme gecikmesi daha az hissedilir. kamyonların volanı normal otomobilin 4-5 katı büyüklükte olabilir.

modifiye amaçlı bu tip değişiklikler yapılır, bazıları başarısız olabilir. ama günlük kullanılan ve uzun ömürlü olması beklenen bir arabada bunu yapmak bence çok riskli.

Anil66emre, Ogun, ai_torcuk ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş