LPG KABLO

1.3 admire ve merkezi kilit sorunu

'Accent Admire Forum - Club LC' forumunda kaan20 tarafından 10 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. kaan20

kaan20 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    1.3 mpi admire var. Bildiğiniz üzere kapıdan merkezi kilit. uzaktan kumandası yok...

3yıldır araç bizde. Düzensiz aralıklar ile anahtar ile açarken diğer kapılar açılmıyordu. Sadece sürücü kapısı açılıyordu...

Hem güvenlik amaçlı hem de anahtarı tak çıkardan kurtulmak için golden eye alarm taktırdım. çünkü anahtar çok fena gıcırdamaya başlamıştı. bir de kışın su donuyor delik buz tutuyor.. Aynı zamanda usta kapıya motor taktı. aracın sürücü kapısını açtığında bir tane motor gördü bu orijinal değil dedi... harbiden de öyle imiş. direksiyon altında kablosu boşta idi. önceden alarm takıp sökmüş olabilirler dedi...

Bir forum üyemiz motor olmadan da accentlere alarm takılabilir dedi. ona istisnadan ustaya merkezi kilit beyni var oradan motorsuz yapılıyor desem de bir türlü ben öyle yapmam dedi...

Sonra Mürsel bey sigortaları kontrol et dedi... Onları flan kontrol ettim sıkıntı yok..
    Hatta sigortalardan önce açılıp kapanmadı. söktüm teyp ile değiştirdim ayrı ayrı 2sini de teypte denedim. çalışıyorlar. taktım araç kilitlendi.. az önce park ettim yine kilitlenmedi. Reno12 gibi arkaları yolcu kapısını elimle kilitliyorum :RpS_mad:

Sürücü kapısındaki motorun fişlerini filan kontrol ettim. 4fişli.. Herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Bozarım diye de sökemedim...

Direksiyon altından fotolar çektim.

bir türlü beceremiyorum büyük boy oluyor fotolar o yüzden link halinde koydum...

http://img560.imageshack.us/img560/6834/sigorta.jpg

http://img844.imageshack.us/img844/7258/otmbeyni2.jpg

http://img838.imageshack.us/img838/9725/otmbeyni1.jpg

http://img545.imageshack.us/img545/7186/frenpedalindanyukari.jpg

http://img259.imageshack.us/img259/2537/direksiyonyanindakigz.jpg

2. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    kapı kilitlenmesinden cok cektim aynı sorun vardı 4 kapıdaki motorları tofas doğan motoruyla değiştirince hepsi canavar gibi oldu ne varsa eskilerde var ;)

3. kaan20

kaan20 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    şu an aklımdan geçen o, ama mevcut kabloları filan keserse iyi olmaz. kablo çekmesi vs. uğraştırır gibi...

Merkezi kilit üzerinden montajı bulabilirsem süper olacak. motorsuz alarm montajı konusundaki cihazı bir türlü bulamadım direksiyon altında. görünürdekilerin hepsini fotoya çektim...

4. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    vallah ben pek elektirikten falan anlamam sadece şöför kapısını kitliodu usta şöför kapısındaki motor kuvvetli diğerlerine yetmio falan hepsini aynı yapıcaz dedi 4 tane motor aldım tofaslarınkinden canavar gibi oldu kitlerken cıkan ses baya fazla ama sorunsuz en azından ;) elle acıp kapamaya rezil olmaya değmez bence kablo cekmio mevcut kablolalarla halledio bosver kessin kablolaları araba bu senle yasamıcak ya amac sorunsuz kapılar görevini yerine getirsin şahsi düsüncem ;)

Coolwhisper bunu beğendi.
  5. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    soldan yukarıdan aşağıya 6'ıncı sigorta merkezi kilitin sigortası. birde pedalların olduğu kısım değil de şöför kapısının içinde merkezi kilit motoru var buna giden kablolara bakarsan daha iyi olur. eğer diğer motorlarda sorun yoksa motorları değiştirmen gerekmez. istersen hepsini tek tek çalışıp çalışmadığını deneyebilirsin. bunun için kapı pandizotlarını söküp kilitleme motoruna giden kablolara bakman lazım. birde merkezi kilitin rölelerinin olduğu yeri bulup oradaki rölelerde kontrol edilebilir. aşağıdaki tablolar yardımcı olacaktır. bence ilk önce röleleri kontrol et daha sonra motorları.

6. Kore

Kore Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Cem Tuncel
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Aynı sorun bizde vardı sürücü kısmının kilit motoru değişti düzeldi.

7. tolga77

tolga77 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bizim araçtaki alarmı değiştirmek istiyorum, ama bu admirelerin sistemi biraz karışık ve elektrikçiler de çok anlamıyor sanırım. Açıkçası dokundurtmaya korkar oldum.

8. kaan20

kaan20 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Motora giden kabloyu kontrol ettim görünürde bir sıkıntı yok....

Sürücü kapısına giden kabloları alarm motoruna paralel bağlama gibi bir durumda diğer kapıları da aktif edebilir miyiz? elimde fazladan merkezi kilit motoru var. tofaşlarınkinden...

Ayrıca Röleleri nasıl kontrol edeceğim? terminaller arası süreklilik ne demek anlamadım. süreklilik derken içindeki şeylerin kopup kopmaması mı? Sigortadan anlarım onları kontrol ettim audio ile aynı oldukları için 2sini ayrı ayrı deneyip yerlerini filan değiştirdim.. onlarda sıkıntı yok..

Diğer kapıların motorlarında sıkıntı yok. Sıkıntı yokken bütün kapılar rahatça açılıyor. Sıkıntı oldugu zaman diğer kapılarda tık yok... Sürücü kapısında temassızlık veya bilmediğim bir şey olabilir. Röleden de olabilir.

Şimdi servise gitsem 50tl tespit ücreti. Hadi orda yaptırsak 50tl işçilik+ 100tl kapıdaki motora para alır...
    Benim amacım bu işi para ödemeden halletmek. sürücü kapısını açan bir motor var, alarm ile. diğerlerini de alarm üzerinden kontrol etme şansımız var sanırım. çünkü -/+ +/- olayı alarmdakine benziyor...

ayrıca şunlar röle mi?
    http://img96.imageshack.us/img96/6781/rlen.jpg

Ayrıca Tolga bey;

Çok iyi bir elektrikçiye gidin. Ben akrabam vasıtası ile gittiğim halde alarmı takan beceriksiz ustayı öldüreceğim.

Çalışmıyor dediği motor çalışıyor iyiki atmayıp eve getirdim... Kapıda önceden kalma motor vardı. az önce evdeki boşta duran bilgisayar PSU'su ile denedim çalışıyor meret.

üstüne soketi tam takmamış eve geldim sürücü kapısından hiçbir cam hareket etmiyor... Soketi takıp trimi kapattım. bu sefer alarm kilitledi. geri açmıyor, sonradan takılan motorun hareket demirini vidalamamış. şu anda diğer sorun ise, sadece sürücü kapısının kapı açık uyarısını bağlamış. kilitli iken arka kapılardan birini açınca alarm ötmüyor. Sinirimin dinmesini bekliyorum yoksa, dükkana dalabilirim....

9. kaan20

kaan20 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    http://img521.imageshack.us/img521/514/yandanmotor.jpg

http://img684.imageshack.us/img684/3189/sttenmotor.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/7226/alttanyukarimotor.jpg

Röle kısmı:

http://img59.imageshack.us/img59/1030/rle2q.jpg

eğer onarım katalogunu yanlış anlamadıysam;

http://img339.imageshack.us/img339/8492/rle1.jpg

Kapıdaki motoru sökmeyi denesem yapamam, alan dar, nasıl söküleceğini de bilmiyorum...

kapı motorunun 2-4 kablolarını alarma bağlasak olur mu? alarmın mantığı ile aynı geldi bana...

10. kaan20

kaan20 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Bugün yine çalışmadı. AVM'nin açık otoparkına bıraktım baya bi ısınmış araç ve merkezi kilit çalıştı...

Acaba kapı motorundaki yağlar özelliğini yitirip kuruyor mu? içine wd40 boca etsem olur mu? Tabi içine nasıl sıkacağım o da var...

11. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    ondan olacağını sanmam kesin biyerlerde temassızlık var ama nerde?

12. kaan20

kaan20 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    sürücü kapısı ile yolcu kapısının motorları aynı olsa değiştirmeyi düşündüm ama... elimde fazladan tofaş motoru var onu da yolcu kapısına takarım...

Şu anda bilgi topluyorum. çalışmadığı bir zamanda direkt ustanın yanına gideceğim... çalıştığı zaman bir şey yok diyorlar...:RpS_sad:

13. Enigmatics

Enigmatics Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    BU kapı sorunu bendede olmaya başladı.. Sürücü kapısı sorunsuuz açılıp kapanıyor ama diğer kapılar bazen açılıp kapanıp bazen açılıp kapanmıyor.. Bazen de yarım kalıyor, kapanmış gibi görünüyor ama kilit düğmesi çok az açık kalmış oluyor..

14. CEYHANLI

CEYHANLI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    TUGAY KARAAĞAÇ
    Araç Modeli:
    arkadaşım hundailerde hastalık bu ben söktüm sol ön kapının kilidi üzerinde merkezi kiliti devreye alan yarı mekanik yarı elektronik bir kart düzeneği var bu düzgün çalışmaz ise sorunu gideremezsin
    ve ayrıca alarm için ise sol ön kapı üzerine ilaveten tofaş merkezi kilit motoru bağlamaları gerekiyor

15. babacan25

babacan25 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Taha Yasin Ayan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    1.3 admire kullanan arkadaşlar acil bi sorun olcak 2005-2006 model araçlarınızın yıllık vergisi nekadar?

16. alifatih

alifatih Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Ali Fatih DURSUN
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar ben de öyle yaptım sol kapıya tofaş motoru taktım ama o gün bugündür sürekli sigorta atıyor, belki yirmi kere atmıştır, bugün edemedim otuzluk sigorta taktırdım inşallah araba yanmaz :RpS_sad:

17. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    4 kapıyada tofas motoru taktırdım merkezi kilit probleminden kurtuldum vallah

18. alifatih

alifatih Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Ali Fatih DURSUN
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar bu tofaş merkezi kilit motorlarının kaç amper çektiğini bilen var mı? Ben taktırdıktan sonra sık sık sigorta atıyor, 20'lik yerine, 30'luk sigorta taktırdım en sonunda, ne gibi bir sıkıntı olur, bilen biri varsa aydınlatabilir mi?

19. Enigmatics

Enigmatics Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Sorunu şoför kapısındaki merkezi kilit motorunu değiştirerek çözdük. Orjinal motor 75 TL .

Sekoc bunu beğendi.
  20. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Problemi çözdükten sonra geri dönüş yapmanız güzel bir davranış.

Enigmatics bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş