LPG KABLO

08 Hyundai Accent Era 1.5 CRDi Üzerine Çalışmalar

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda lKamikaze tarafından 29 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Herkese merhabalar ;

Özellikle bizim ülkemizde düşük bütçeli B segment'i araçlara karşı inanılmaz sert bir ötekileştirme yapılıyor. Bu sebeple bazı otomobil severler bu tür yersiz muhabbetlere istemsiz kulak misafiri olup , tercihlerini üst segment araçlara yöneltiyor olup , bazıları da dışarıdan duyduklarına önem vermeyip , kendi bildiğini okuyarak , fazlalıklarını severek eksiklerini de toparlayacağına inanıp otomobili bağrına basıyor.

Ben ve benim gibi düşünen herkeste bu şekilde yola çıkıp , diğer kullanıcı kitlesinin aksine bir şekilde yaptığı değişimler ile mutlu olup otomobiline bağlanıyor , vazgeçmek te istemiyor.

Bu konuyu açmamın sebebi ise kendi aracım üzerinde daha önce yapmış olduğum veya yapacağım değişimler sonrası tecrübe ettiğim sonuçlar , analizler ve ayrıntıları Era severlerin derdine derman olması açısından paylaşmak.

Devamını ilerleyen saatlerde paylaşacağım..

Muhammed, canhakan, Network ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Era ile olan hikayem 1 sene önceye dayanıyor , eski aracımızı sattıktan sonra 1 ay kadar temiz araç arayışına girmiştim fakat istediğim temizlikte aracı bir türlü bulamıyordum. Psikolojik olarak bile çok etkilenmiştim , hatta bütçemi biraz daha artırıp imkanlar dahilinde sıfır kilometre araç almayı dahi düşünüyordum. Bir gün bir galerinin önünden geçerken bir araç dikkatimi çekti , inceleme ihtiyacı duydum. Bende tekrar dönüş yaparak aracı incelemeye gittim. Bu araç 2010 model bal köpüğü renginde Team donanım bir Era idi. Sonra donanım açısından hoşuma gitmediği için vazgeçtim , orda çalışan bir elemanda bir tanede 2008 model olan var o daha dolu , ayrıca ilk sahibinden falan dedi. Bende görmek isteyince bugün pasta-cila atılıyor yarına gelir dedi. Bende tekrar eve döndüm , sonra almaktan tekrar vazgeçtim. Ertesi günde tekrar aynı yol üzerinde giderken bir gün önce bahsedilen aracı gördüm ve incelemek istedim. Sonra araç gerçekten de önceki gördüğüm araca göre çok daha temizdi. Sonra gidip bir test sürüşü yapmak istedim. Tabi galericiler de adettendir , yanına bir balta verirler. Herşeye müdahale eder vs. Fakat ona rağmen hatta alt devirlerde çıkan ıslık sesine rağmen araçla aramızda tarifi anlatılmaz bir bağ oluştu ve o gün sanayiye bile götürme ihtiyacı görmeden aracı satın aldım. Sonra ki bir kaç günde sürüş antremanları , incelemeler ve geleneksel ilk periyodik bakım derken birbirimizi çok sevdik ve hiç kopmayacak bir arkadaşlık bağı oluşturduk.
    Günler , haftaları , haftalar ayları , aylar yılları derken Era ile gitmediğimiz yer , gezmediğimiz şehir olmadı ki yaptığımız kilometrelerin farkına bile varmadık.

İlk aldığım gün çektiğim resim ;

Son zamanlarda çektiğim en güncel resim ;

Bu kilometrelere üzerinde gelen kış lastikleri dayanamayınca yenilemeye karar verdik. Böyle bir arkadaşlığa da düşük bütçeli lastikler yakışmayacağı için Continental tercih ettik.

Devamı gelecek.

3. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Geçen bunca zamanın ardından araç üzerinde bende diğer kullanıcılar gibi özellikle yerli üretim Era'lar da sıkça rastlanan Mayson Mando amortisör problemini farkettim. Bu sebeple de ülkemizin kireç taşı asfaltında yol alırken konfor yönünden bir takım olumsuzluklar (zıplamalar , lokurtular vs.) yaşadım. Daha sonra da gerek servis gerek internet üzerinden detaylı bir araştırma yapmaya karar verdim. Yaptığım araştırmalar sonucunda ise Accent Era için 5 farklı amortisör modeli olduğunu anladım.

Bunlar ;

# Maypart ; Çin malı , en uygun fiyatlı amortisör.
    # Maysan Mando ; Yerli üretim Era'lar da çıkan ürün olup zıplama ve stabilite bozma gibi özellikleri var. Mypart'tan sonra alınabilecek en uygun fiyatlı amortisör.
    # Monroe ; En memnun kalınan amortisör , zıplamaları ve viraj stabilitesini daha kontrol edilebilir hale getiriyor. Çok uygun fiyatlı olmamak la beraber Kore üretimi Mando'lar ile nispeten aynı fiyat. ( Ön + Arka takım fiyatı 430 lira)
    # Mando ; Orjinal üretici olmakla birlikte Maysan Mando'da yaşanılan sorunların hiçbiri yok.
    # KYB ; Japon malı bir ürün olup , Era için alınacak en pahalı amortisör'ün üreticisi. Karakteristik yapısı hakkında internet üzerinde çok fazla bilgi olmasa da diğer amortisörler'den daha gergin olduğu söyleniyor. Bu gerginlik viraj performansı konusunda avantaj sağlasa da , konfor üzerinde ise olumsuzluk yaratabiliyor.

Bende yoğun bir araştırmanın ardından kullanıcı yorumlarından edindiğim bilgileri göz önünde bulundurarak Monroe markasında karar kıldım.

Monroe amortisör stock kodu ;
    # Ön Sağ ; 72297-1
    # Ön Sol ; 72298-1
    # Arka Sağ + Sol Aynı ; 05621-21659-1

Amortisör değişimi araç üzerinde özellikle zıplamaları ve sistem soğukken çıkan rahatsız edici lokurtu seslerini ortadan kaldıracak olsa da. Yüksek yapısının getirdiği rüzgarlı havalarda ve ağır hizmet araçların yanından geçerken yaşattığı savrulmalara ve titreşimlere çözüm olamayacaktı.

Bu sebeple üzerindeki yaylarda değişime gitmeye karar verdim. Tekrardan yapılan detaylı bir araştırma sonrası Era'lar için çok fazla spor yay seçeneği olduğunu gördüm.
    Büyük çoğunlu da Coil-X , Apexi , Maxtrat , Mishimoto gibi uygun fiyatlı ve kalitesiz ürünlerdi. Bu tür ürünler uygun fiyatları ile cezbediyor olsa da sürüş güvenliği , konfor , stabilite gibi konularda güven veremeyecek kadar kötü durumdaydılar.
    Bende bütçeyi biraz daha artırıp daha kaliteli ürünleri araştırmaya başlayınca karşıma 3 marka çıktı.

Bunlar ;

# H&R ; Edindiğim bilgilere göre yumuşak yapısı sebebiyle yol tutuşu konusunda çok fazla avantajı yok.
    # Eibach ; Konfor konusunda çok fazla olumsuzluk yaratmadığı gibi viraj dinamiklerine belirgin bir katkı sağlıyor.
    # Vogtland ; Sert yapılı bir karakteri var , yol tutuşu konusunda daha fazla avantaj sağlasa da konfor konusunda rahatsızlık yaratabilir
    Not ; Fiyat konusunda ise üçü'de birbirine çok yakın.

Spor yay tercihimi ise özellikle forum üzerinde ki kullanıcı yorumlarını dikkate alarak Eibach Pro-Kit Sportline'dan 35 mm'den yana kullandım.
    (Dp Tuning üzerinden 500 liraya aldım.)

Eibach Pro-Kit Sportline stock kodu ;
    # Benzinli için ; E10-42-014-01-22
    # Dizel için ; E10-42-014-02-22

Ürünler elimize ulaştıktan sonra ise vakit kaybetmeden hemen ustamızı arayıp , arkadaşım için randevu aldık. Ürünleri de bagaja atıp bekleme evresine geçtik.

Devamı gelecektir.

SaMeTT, karabocek23, bykadir ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  4. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Tecrübelerinizi paylaşmanız çok iyi olmuş, bende forumdan edindiğim bilgiye dayanarak Monroe amörtisör taktıracağım erama, aynı sorun bende de mevcut klineo diye bir marka taktım daha çok arttı sesler şimdi onu Monroe ile değiştireceğim ilk fırsatta
    Daha sonra yay değiştikten sonraki tecrübelerinizi paylaşırmısınız ne gibi Farklılıklar var?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Network bunu beğendi.
  5. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Müsait olduğum zaman montaj safhasını ve yaşanılan farklılıkları paylaşacağım.

Network bunu beğendi.
  6. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Aradan geçen bir kaç günün ardından montaj için sanayi yolunu tuttuk.

Kısa bir beklemenin ardından sökme işlemine başladık ki lifte kaldırdığımız zaman sağ arka ve sol ön amortisörlerin yağ kaçırdığını farkettik. Lokurtu sesinin bu kadar belirgin olmasının sebebini de anlamış olduk.

Bu duruma hazırlıklı olduğumuz için önemsemedik. Sökme işlemini bitirdikten sonra yapılan kontrollerde ön taraftaki amortisörlerin Mando , arka taraftakilerin ise Mayson Mando olduğunu farkettik.

Sökme işlemini tamamladıktan sonra montaj işlemini de kısa sürede hallettik.

Genel bir kontrolün ve kısa bir test sürüşünün ardından , rot- balans ayarını yaptırdık.

Amortisör + Spor Yay Montajı öncesi ;

Amortisör + Spor Yay Montajı Sonrası ;

Aradan geçen 3 aylık bir sürüş deneyiminin ardından yaşanılan değişimlerden madde madde bahsetmek gerekirse ;

# Konfor yönünden büyük olumsuzluk yaratan zıplama sorunu tamamen ortadan kalktı.
    # Rahatsızlık veren amortisör çalışma sesleri kesildi.
    # Şiddetli havalarda ve ağır hizmet araçlarının yanından geçerken yaşanılan savrulmalar ve titreşim problemleri tamamen çözüldü.
    # Karoser üzerinde ki gevşeklik kendini daha dinamik bir karaktere çevirdi.
    # Normal şartlarda bile tedirginlik yaratan yol tutuşu limitlerinde belirgin bir iyileşme oldu.
    # Çok üst limitlerde ani yön değişimleri yapılmadığı takdir de tedirginlik yaratmamaya başladı.
    # Ağırlık merkezinin aşağıya çekilmesinden kaynaklı yüksek hızlarda özellikle hidrolik direksiyonlu modellerde daha belirgin görülen oynaklık , artık daha kararında bir hal aldı.
    # Eskiden ani kontralar ile bile rahatlıkla gelebilen arka taraf , daha stabil ve olgun tepkiler vermeye başladı.
    # Özellikle sert frenlemeler de yaşanılan karoserin öne yığılma probleminde belirgin bir iyileşme yaşandı.
    # Frenleme mesafesinde eskiye nazaran kolay kolay farkedilecek olmasa da belirgin bir şekilde kısaldı.

Böylece arkadaşım artık daha kontrol edilebilir ve sınırları çok zorlanılmadığı takdirde tedirgin etmeyen bir araç haline geldi.

Devamı gelecek...

Son düzenleme: 30 Mart 2015
  7. ilkerbey

ilkerbey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    İlker A.
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Ben kore orijinal mando kullanıp memnun kalanlardanım, fakat maddi durumdan dolayı 185 65 14 den 195 55 15 e geçiş yapamadım, otoparkımızdaki eğimden dolayı da aracı alçaltamıyorum, ama görüşlerinizin devamını bekliyoruz.

Network ve lKamikaze bunu beğendi.
  8. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Allah'ın izniyle devamını getirmeyi düşünüyorum. Ayrıca Mando fena amortisör değil ama başına Maysan takısı gelmediği sürece. :)

Network ve ilkerbey bunu beğendi.
  9. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bende monroe taktırmıştım eraya çok büyük katkı sağladı keşke en başında taktırsaydım demiştim

10. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    takipteyim güle güle kullanın

lKamikaze bunu beğendi.
  11. Torkır17

Torkır17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    257
    Ad Soyad:
    Ömer TÜRKER
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ellerinize emeğinize sağlık :) Sizin bu tecrübe ettiğiniz çoğu şeyi bende tecrübe ettim ancak daha uygulayamadım
    Orjinal Mando diye aldığımız amortisör ler maysan Mando gelmişti ve aldığımız yer ithal malların girişinde sıkıntı var demişti mecburen takmıştık ancak alt takım seslerini yine duyuyorum en kısa zamanda elden geçmesi gerek :)
    Maşallah dostunuz da çok yakışıklı allah kaza bela vermesin :) Konu güzel takipteyim

12. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Çok Teşekkür ederim. Bu tarz iyileştirmelere yönelik yaptığım uygularda genelde hem ben zevk alıyorum hemde arkadaşımı kullanırken daha çok keyif alıyorum. Amortisör konusunda imkanınız varsa Monroe'ler ile değiştirmeniz yerinde bir karar olur kesinlikle. İyi dileklerinizi arkadaşıma ileticem :) , Cümlemize Allah kaza , bela yaşatmasın.

13. MSI

MSI Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,893
    Ad Soyad:
    Mahmut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sorum şudur 3 madde yazıyorum:
    1) Amörtisör
    2) Yay ( yaydan kastım eibach pro kit)
    3) 195/55/15 lastik + jant
    (Benim lastikler 185/65/14)

Bu üçünden birini değiştiricem şu an hepsini yapamayacağımdan... Hangisine öncelik verilmeli?

14. rundll32

rundll32 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    192
    Ad Soyad:
    OnuR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Honda
    Bende fk marka yay var biraz sert. Sizin düşündüğümüzü bende düşünüyorum fk ile devam edip jant lastik mi almalıyım yoksa önce yayları eibach mi yapsam daha iyi olur. Fklar ile asfaltta çok güzel ama bozuk yolda açıkçası çok da memnun değilim. Eibach çok met ediyorlar ama bilemiyorum açıkçası kafam karisik

Network bunu beğendi.
  15. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Paylaşımlarınız çok güzel bende aynı şeyleri yapmayı planlıyorum şimdilik ön amörtisörleri değiştireceğim Monroe ile eibach Pro kit fazla alçalma olmamış gibi görünüyor arabada zaten bunu istemiyoruz yol tutuş Performansı artması yeter bozuk yoldaki durum nasıl yay olarak bu paylaşımı da bekliyoruz takipteyim teşekkürler

lKamikaze bunu beğendi.
  16. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Eibach menşei neresi arkadaşlar hangi ülkede üretiliyor ?

17. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Sizin yerinizde olsam jant-lastik kombinini daha sonraya bırakırım.
    Spor yay ve amortisörlerin montajını birlikte yapmanız ikinci bir işçilik ücretinden kurtaracağı gibi değişim sonrası beklentilerinize karşılayacaktır. Lastik konusuna gelirsek , bizim araçlarda çok büyük bir önem arzediyor. Biraz daha uygun fiyatlı diye düşük bütçeli lastikler tercih edilmemeli. 195/55 ebatları için konuşursak adam akıllı bir lastik almak içinde 800 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Gereken ön hazırlıklar yapıldıktan sonra en son lastikleri ve jantları yenilemek hem ekonomik problem teşkil etmeyecek hemde üst segment lastikleri takma imkanı sunacaktır.

Network bunu beğendi.
  18. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim. Bu tarz uyguların ne kadar imkan meselesi olduğunu bilsem de tam yapılmasından yanayım. Bu sebeple imkanınız el veriyorsa takım halde amotisör değişimine gitmeniz yerinde bir karar olur. Bozuk yollarda standart halini göz önüne alırsak konforsuzluk yaşatmıyor merak etmeyin.

accera bunu beğendi.
  19. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Eibach markasının menşei Almanya. Fakat bazı parçaları Amerika'da üretiliyor.
    Monroe markasının ise menşei Fransa olup , bizim araçlarımız için üretim yapan ülke Kore.

Network ve accera bunu beğendi.
  20. Network

Network Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad Soyad:
    Uğur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Merhabalar,

Çalışmalarınızı severek takip ediyoruz, darısı başımıza..
    Yapılanlara ek olarak ;
    - Chip tuning
    - 16" seviyesinde jant, (belki 17")
    - 205/55/16 lastik,
    - kaliteli fren ve diskten oluşan bir set düşündünüz mü?
    yoksa yüksekliği azaltmak jantı büyütmeye engel teşkil eder mi?

Tabi bu konfigürasyonda yakıt sarfiyatı nerelere gider onu öngöremiyorum şuanda...

Bu Sayfayı Paylaş